آموزش ترفندهای جوجه کشی پرندگان
بعدا میخوانم
آموزش ترفندهای جوجه کشی پرندگان

5
دقیـقه
مطالعه

آموزش ترفندهای جوجه کشی پرندگان

25 اسفند 1398 بدون دیدگاه 48 بازدید حمید رضا

جوجه کشی پرندگان از دیرباز، جایگاه ویژه  ای خصوصاً نزد جامعه ایرانی داشته است. این کار در ابتدا با اهدافی مثل تأمین نیازهای غذایی و عمدتاً از سوی روستاییان و عشایر و به شیوه  های بسیار ابتدایی انجام میشد. اما به  موازات نیاز فزاینده ی کشور به گوشت انواع پرندگان، جوجه کشی نیز رفته رفته به یک حرفه و کمی بعدتر به یک صنعت بزرگ و پررونق تبدیل شد. صنعتی با بازار رو به رشد که به زعم بسیاری از سرمایه گذاران و کارآفرینان، عرصه  ای جذاب و ایده  آل برای ورود است. اما بحث آموزش جوجه کشی پرندگان، موضوعی بسیار مهم است که نباید از آن غافل شویم. هرچند برای راه  اندازی هر شکلی از کسب  وکار، نمی  توان ضرورت سرمایه و امکانات را نادیده گرفت، اما بدون آشنایی با اصول کار نیز اهداف تجاری یا حرفه  ای محقق نخواهند شد. بحث آموزش خصوصاً در حوزه  ها و صنایعی که صرف  نظر از ماهیت فنی، ممکن است مستلزم سرمایه  گذاری قابل  توجه باشند، اهمیت مضاعفی پیدا می  کند که صنعت جوجه  کشی پرندگان نیز در زمره همین صنایع قرار می  گیرد.

آموزش ترفندهای جوجه کشی پرندگان

آموزش ترفندهای جوجه کشی پرندگان

بحث آموزش جوجه کشی پرندگان مشخصاً از آن جنبه اهمیت دارد که بینش صحیحی از فرایند و مسیر کار به شما ارائه می  دهد و شما می  توانید هنگام اخذ تصمیمات، با تکیه بر این بینش، نسبت به انتخاب بهترین گزینه  ها اقدام کنید. نوع فرایند جوجه  کشی، انتخاب فناوری، فضای قابل تخصیص، انتخاب نژاد، ظرفیت تولید، بهداشت جایگاه تخم  ها و جوجه  ها، حفظ سلامت آن  ها و … از مباحثی هستند که تصمیم  گیری در خصوص آن  ها مستلزم برخورداری از دانش کافی است. البته بحث جوجه  کشی پرندگان، با توجه به نوع پرنده، زیرشاخه  های مختلفی دارد. این یعنی علاوه بر اینکه باید از یک سری اصول کلی مطلع باشید، باید بحث آموزش جوجه  کشی پرندگان را به  طور اختصاصی نیز دنبال کنید. زیرا شرایط، الزامات و روش کار در جوجه  کشی پرندگان مختلف می  تواند تفاوت  های چشمگیری داشته باشد. درهرصورت، برای موفقیت در عرصه جوجه  کشی، باید خود را به دانش عمومی و تخصصی مجهز کنید و این مهم، جز از مسیر آموزش درست حاصل نمی  شود.

جوجه  کشی بلدرچین و مرغ به روش سنتی

جوجه کشی بلدرچین و مرغ به روش سنتی شباهت زیادی با یکدیگر داشته و فرایند تقریباً یکسانی دارند. گوشت مرغ و بلدرچین، از گوشت  های خوش  خوراک و پرطرفدار هستند و به همین دلیل پرورش آن  ها در صنعت جوجه  کشی، بسیار متداول است. شاید از قبل تجربه شیرین جوجه  کشی از مرغ را داشته باشید و حالا می  خواهید با کسب اطلاعات لازم، جوجه  کشی بلدرچین را نیز تجربه کنید. باید بگوییم که تنها فرق عمده بین جوجه  کشی بلدرچین و مرغ در مدت  زمان جوجه شدن تخم  هاست. تخم  ها در جوجه  کشی بلدرچین در مقایسه با جوجه  کشی مرغ به  مراتب سریع  تر به جوجه تبدیل می  شوند و این قطعاً نوعی مزیت زمانی برای جوجه  کشی بلدرچین محسوب می  شود. البته شاید یافتن بلدرچین مادر (مُولّد) به  آسانی یافتن مرغ مادر نباشد. در چنین شرایطی می  توان تخم  های بلدرچین را در زیر یک مرغ مُولد (کُرچ) قرار داد.

جوجه  کشی بلدرچین و مرغ به روش سنتی

ترفندهای جوجه کشی

جوجه  کشی بلدرچین و مرغ را به روش ماشینی نیز می  توان انجام داد. به  طورکلی این فرایند، چهار مرحله اصلی دارد:

  1. انتخاب تخم خوب و نطفه دار، اولین و مهم ترین قسمت کار است. برای اینکه بازدهی برداشت جوجه را به حداکثر برسانید، باید از انتخاب تخم  های باکیفیت اطمینان حاصل کنید. به  عبارت  دیگر، باید خشت اول را درست بگذارید!
  2. مرحله دوم، انتخاب دستگاه جوجه کشی است. طبیعتاً مشخصات و ویژگی های دستگاه و قابلیت  های کارکردی آن، شرط اصلی بهره  وری کارتان خواهد بود.
  3. باید برای جوجه های نو رسیده! مکان مناسبی پیش بینی کرده باشید. این مکان باید دما و نور مناسبی داشته و در آن آب و دانه کافی برای تغذیه جوجه  ها موجود باشد.
  4. اقدامات تکمیلی، آخرین مرحله کار است. رصد وضعیت سلامت و خوراندن مواد غذایی تکمیلی مثل انواع مکمل و ویتامین ها به جوجه ها از مهم  ترین اقداماتی هستند که در این مرحله باید انجام دهید.

جوجه  کشی شترمرغ

جوجه  کشی شترمرغ، یکی دیگر از حوزه  های پرطرفدار و پرمنفعت در بحث جوجه  کشی پرندگان است. البته فرایند جوجه  کشی شترمرغ در مقایسه با جوجه  کشی مرغ یا بلدرچین اندکی دشوارتر بوده و به   دقت و حوصله بیشتری نیاز دارد. این کار نیز به دو روش طبیعی و مصنوعی قابل انجام است.

ترفندهای جوجه کشی شتر مرغ

آموزش ترفندهای جوجه کشی شتر مرغ

اگر با قصد و هدف اقتصادی وارد این عرصه می  شوید، آنگاه روش طبیعی قطعاً نمی  تواند گزینه مناسبی برایتان باشد. به همین دلیل باید از ماشین جوجه  کشی استفاده کنید. توجه داشته باشید که برای این کار نمی  توان از ماشین  های جوجه  کشی مرغ یا بلدرچین استفاده کرد و عملیات فقط و فقط باید با استفاده از ماشین جوجه  کشی شترمرغ انجام شود. در اینجا نیز انتخاب تخم  های نطفه  دار و اصیل، لازمه  ی اصلی کار است. یک نکته مهم در مورد دستگاه جوجه  کشی شترمرغ این است که این دستگاه  ها فاقد امکان ستر و هچرِ توأمان هستند. احتمالاً می  دانید رطوبت  زدایی، یکی از اقدامات لازم در دوران ستر است. اما برعکس در دوران هچر به رطوبت  زایی نیاز داریم. بنابراین اگر می  خواهید فرایند جوجه  کشی را به  طور مستمر انجام دهید، باید نسبت به خرید دو دستگاه مجزا اقدام کنید.

بلاگ تخصصی آموزش پرورش و جوجه کشی پرندگان

شرکت بلدرچین دماوند به عنوان یکی از بزرگترین شرکت های فعال در حوزه دام و طیور از طریق همکاری با برترین کارشناسان حوزه پرورش پرندگان بلاگ آموزش تخصصی راه اندازی کرده است. در این بلاگ مقالات کاملا کاربردی همراه با نکات آموزشی که حاصل چندین سال تجربه کارشناسان هست قرار گرفته است. پیشنهاد میکنیم برای مشاهده مقالات، در گوگل نام شرکت بلدرچین دماوند را جستجو کنید و از سایت این شرکت به آدرس dquail.com بازدید کنید.

حمید رضا

حمید رضا صفری هستم مدیر و موسس وبسایت ترفند سیتی و همچنین یکی از اعضای تحریریه سایت ...

  • مطالب پیشنهادی از حمید رضا
  • مطالب پیشنهادی و مرتبط با این مقاله

ستاره 6369 مربع *6369#

با افزایش قیمت بنزین قرار بر این شده تا یارانه معیشتی به خانوارها پرداخت شود. همان طور که مکررا در …

3 آذر 1398 / حمید رضا
دیدگاه کاربران بدون دیدگاه دیدگاه


ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

تبلیغات متنی