سیستم عامل هواوی به نام هارمونی (Harmony) رسما معرفی شد
بعدا میخوانم
سیستم عامل هواوی به نام هارمونی (Harmony) رسما معرفی شد

3
دقیـقه
مطالعه

سیستم عامل هواوی به نام هارمونی (Harmony) رسما معرفی شد

19 مرداد 1398 بدون دیدگاه 1 بازدید حمید رضا

سیستم عامل انحصاری هواوی با نام هارمونی (Harmony) به طور رسمی معرفی شد. شایعات منتشرشده نشان می‌دهند که این سیستم عامل در حال توسعه بوده تا بتواند جایگزین اندروید شود. این سیستم عامل در کشور چین با نام هانگ منگ (Hongmeng) شناخته می‌شود. کمپانی چینی هواوی اعلام کرده است که این سیستم عامل، یک سیستم عامل توزیع‌شده مبتنی بر میکروکرنل بوده که می‌تواند در هر چیزی همانند بلندگوهای هوشمند، گجت های پوشیدنی و سیستم‌های خودرویی به کارگیری شود. لازم به ذکر است که هارمونی به عنوان یک سیستم عامل منبع باز در سراسر جهان به منظور تشویق توسعه‌دهندگان، در دسترس قرار خواهد گرفت.

سیستم عامل هواوی به نام هارمونی (Harmony) رسما معرفی شد

سیستم عامل هواوی به نام هارمونی (Harmony) رسما معرفی شد

سیستم عامل هواوی به نام هارمونی (Harmony) رسما معرفی شد

توسعه سیستم عامل انحصاری هواوی تا زمان تحریم گوگل به تبعیت از تحریم‌های ایالات متحده آمریکا، مخفی بود، اما هم اکنون شرایط تغییر کرده و هیچ مخفی‌کاری در این زمینه وجود ندارد. بد نیست بدانید که عملکرد و شیوه جایگزینی سیستم عامل هارمونی شرکت هواوی با سیستم عامل اندروید، هنوز مشخص نیست و به نظر می‌رسد در آینده نزدیک، اطلاعات بیشتری منتشر شود.

غول تکنولوژی چین قصد دارد سیستم عامل هارمونی را بر روی نمایشگرهای هوشمند، قبل از سایر دستگاه‌ها همانند گجت‌های پوشیدنی که احتمالا تا 3 سال دیگر به این سیستم عامل مجهز می‌شوند، قرار دهد؛ نمایشگرهای هوشمند آنر را می‌توان نخستین محصولاتی دانست که در روز شنبه معرفی خواهند شد. بد نیست بدانید که مدتی قبل، خبرهایی توسط رویترز منتشر شد که نشان می‌داد نمایشگرهای هوشمند آنر مجهز به سیستم عامل جدید هواوی هستند. بر اساس اطلاعات منتشرشده، در ابتدا تمرکز سیستم عامل هارمونی بر روی محصولاتی‌ست که در بازار چین عرضه خواهند شد، سپس توسط هواوی وارد سایر بازارها خواهد شد.

ببینید  گوشی جدید هواوی به نام Huawei nova 3e

ببینید »»» تحریم هواوی از دسترسی به آپدیت های اندروید توسط گوگل

ریچارد یو (Richard Yu)، مدیر گروه تجاری هواوی در بیانیه‌ای اعلام کرد:

سیستم عامل هارمونی به دلیل قابلیت مقیاس‌پذیری در دستگاه‌های مختلف، کاملا با اندروید و iOS متفاوت است. شما می‌توانید برنامه‌های خود را یک بار توسعه دهید و بدین ترتیب، آن‌ها را به صورت انعطاف‌پذیر در تعداد زیادی از دستگاه‌ها گسترش دهید.

توجه داشته باشید که قبل از این، مشخص نبود که هارمونی یک سیستم عامل برای گوشی های هوشمند بوده یا برای دستگاه‌های Internet Of Things طراحی شده است، اما هم اکنون به نظر می‌رسد این برنامه همانند فوچسیا (سیستم عامل آزمایشی گوگل) طراحی شده تا با فرم‌های مختلفی اجرا شود.

ببینید »»» بعد از تحریم هواوی توسط آمریکا و گوگل آیا اندروید گوشی متوقف خواهد شد؟

با این که استفاده هواوی از سیستم عامل انحصاری خود در طول سه سال آینده افزایش پیدا خواهد کرد، اما به نظر می‌رسد غول تکنولوژی چین در حال حاضر قصد دارد به استفاده از سیستم عامل اندروید در گوشی های خود ادامه دهد؛ البته این مسئله بستگی به وضعیت تحریم‌های ایالات متحده و گوگل دارد. بر اساس اطلاعات موجود، دولت دونالد ترامپ اعلام کرده است که تمایل به کاهش تحریم‌های هواوی دارد؛ در ماه ژوئیه، مقامات ارشد ایالات متحده آمریکا اعلام کردند که امکان همکاری برای شرکت‌ها با هواوی در مواردی که امنیت ملی ایالات متحده را تحت تاثیر قرار نگیرد، امکان‌پذیر است. بد نیست بدانید کاخ سفید به دنبال تصمیم چین مبنی بر لغو خرید محصولات کشاوری از آمریکا، سیاست خود درباره لغو تحریم‌های هواوی را به تاخیر انداخته است.

ببینید  تنظیمات باتری گوشی هواوی با رابط کاربری EMUI 5

هم اکنون سیستم عامل هارمونی دارای یک اسم رسمی‌ست، اما هنوز موانع بزرگی برای غلبه وجود دارد. هواوی انتظار دارد که توسعه‌دهندگان بتوانند برنامه‌های خود را برای این سیستم عامل راه‌اندازی کنند؛ همانطور که گفته شد، برنامه‌ها یک بار کدگذاری خواهند شد و در چندین دستگاه بر اساس طرح‌بندی‌های مختلف، مورد استفاده قرار می‌گیرند. هواوی مدعی‌ست که توسعه‌دهندگان می‌توانند طیف وسیعی از زبان‌ها را با استفاده از کد دستگاه در یک محیط واحد کامپایل کنند، اما هنوز مشخص نیست که این کار تا چه اندازه ساده خواهد بود. اینطور که پیداست، وعده‌های زیادی توسط هواوی بیان شده است، اما ساختن یک سیستم عامل قدرتمند برای رقابت با اندروید، قطعا چالش بزرگی به حساب می‌آید.

حمید رضا

حمید رضا صفری هستم مدیر و موسس وبسایت ترفند سیتی و همچنین یکی از اعضای تحریریه سایت ...

  • مطالب پیشنهادی از حمید رضا
  • مطالب پیشنهادی و مرتبط با این مقاله

ستاره 6369 مربع *6369#

با افزایش قیمت بنزین قرار بر این شده تا یارانه معیشتی به خانوارها پرداخت شود. همان طور که مکررا در …

3 آذر 1398 / حمید رضا
دیدگاه کاربران بدون دیدگاه دیدگاه


ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.