عدم شناسایی سیم کارت در گوشی سامسونگ و هواوی و اندروید

0

بنابر دلایلی گاهی در گوشی های اندروید سیم کارت شما توسط دستگاه شناسایی نمی شود. در برخی موارد، عدم قرار گیری درست سیم کارت در جای مخصوص آن، عامل بروز این مشکل می باشد ، یا حتی ممکن است گوشی اندروید شما با یک موضوع نرم افزاری مواجه شده باشد. در هر صورت شما باید دلیل این مشکل را شناسایی کرده و برای رفع آن یک راه حل مناسب پیدا کنید. در ادامه چند راه حل برای برطرف سازی این مشکل به شما ارائه خواهد شد.

عدم شناسایی سیم کارت در گوشی سامسونگ و هواوی و اندروید

عدم شناسایی سیم کارت در گوشی سامسونگ و هواوی و اندروید
عدم شناسایی سیم کارت در گوشی سامسونگ و هواوی و اندروید

اگر دلیل شناسایی نشدن سیم کارت موضوع نرم افزاری باشد ، در اکثر مواقع ریبوت reboot کردن دستگاه یکی از ساده ترین راه هایی است که با استفاده از آن می توانید مشکل را برطرف سازید. برای این کار کافی است بر روی دکمه پاور Power انگشت گذاشته و نگه دارید تا یک پنجره برای شما ظاهر شود. سپس بر روی گزینه ریستارت Restart یا همان راه اندازی مجدد ضربه بزنید. اگر گوشی شما گزینه راه اندازی مجدد Restart ندارد، می توانید دستگاه خود را خاموش کرده و پس از سی ثانیه دوباره آن را روشن نمایید.

در بسیاری از گوشی های اندرویدی شما می توانید از دو سیم کارت استفاده نمایید. در این مواقع باید دقت داشته باشید که سیم کارت درست را انتخاب کرده باشید یعنی اسلایدی که سیم کارت داخلش قرار گرفته تا مشکل عدم شناسایی و نخواندن سیم کارت رخ ندهد. برای انجام این کار، باید ابتدا به تنظیمات Settings رفته و در تنظیمات دستگاه وارد بخش بی سیم و شبکه یا شبکه و اینترنت Network & Internet که معمولا اولین گزینه در تنظیمات هست شوید.

عدم شناسایی سیم کارت در گوشی سامسونگ
عدم شناسایی سیم کارت

پس از آن در قسمت سیم کارت SIM cards می توانید با استفاده از کلید و دکمه ای که در کنار سیم کارت ها قرار دارد، سیم کارت مورد نظر خود را انتخاب نمایید. مثلا اگر سیم کارت در اسلاید 1 هست پس باید سیم کارت 1 را انتخاب کنید.

نشناختن سیم کارت در گوشی هواوی
نشناختن سیم کارت در گوشی

تغییر دادن حالت شبکه Network Mode

یکی از روش ها این است که قسمت نوع و یا حالت شبکه Network Mode را در حالت خودکار یا auto قرار دهید. برای این کار ابتدا به تنظیمات دستگاه یا Settings بروید و پس از رفتن به قسمت شبکه تلفن همراه Mobile Network ، بر روی نوع شبکه برگزیده Network Mode ضربه بزنید. (شاید نام این گزینه بعد از ترجمه در گوشی ها متفاوت باشد مانند حالت شبکه نوع شبکه و … اما در هر صورت یکی است) پس از ضربه زدن بر روی آن ، گزینه اول یعنی گزینه خودکار LTE/WCDMA/GSM (auto connect) را انتخاب نمایید.

عدم شناسایی سیم کارت همراه اول و ایرانسل
عدم شناسایی سیم کارت همراه اول و ایرانسل

انتخاب کردن درست Network Operator (اپراتور شبکه)

اگر اپراتور شبکه شما در تنظیمات دستگاه اندروید درست انتخاب نشود، یقینا با خطا شناسایی سیم کارت مواجه خواهید شد. برای اینکه مطمئن شوید که اپراتور درستی را انتخاب کرده اید، به قسمت تنظیمات دستگاه Settings رفته و از همان بخش بی سیم و شبکه وارد بخش شبکه تلفن همراه  Mobile Network شوید. سپس گزینه شرکت مخابراتی یا اپراتور شبکه Network Operators را انتخاب نمایید و در صفحه ای که برای شما باز می شود، بر روی جستجو شبکه Search networks ضربه بزنید. با ضربه زدن بر روی این گزینه، شما می توانید شبکه مورد نظر و سازگار با سیم کارت خود را انتخاب کنید. در همان صفحه گزینه انتخاب خودکار نیز وجود دارد.

ببینید  چند ویژگی جدید اندروید Q نسخه بتا 5

وارد کردن تنظیمات APN شبکه به صورت دستی

اگر با استفاده از دو روشی که در بالا توضیح داده شد نتوانستید مشکل را برطرف سازید، ممکن است شما ارتباط خود را با شبکه از دست داده باشید و دوباره باید به آن متصل شوید. در اینصورت، باید APN مربوط به اپراتور شبکه خود را به صورت دستی وارد نمایید.

در دستگاه های اندروید جدید (9.0  pi ) کافی است مراحل زیر را طی نمایید تا تنظیمات مورد نیاز خود را وارد نمایید:

ابتدا وارد Settings یا تنظیمات دستگاه شوید.

سپس شبکه و اینترنت Network & Internet را انتخاب نمایید.

حال در بخشی که برای شما باز می شود، گزینه شبکه تلفن همراه Mobile network را انتخاب کنید.

در قسمتی که برای شما باز می شود، بر روی پیشرفته Advance ضربه زده (در گوشی هایی مانند آنر گزینه نام نقطه دسترسی در همان صفحه شبکه تلفن همراه قرار دارد) و وارد نام نقطه دسترسی Access point names بشوید.

اکنون با ضربه زدن بر روی آیکون + که در بالا گوشه سمت راست قرار دارد، می توانید یک APN جدید برای خود ایجاد کنید. در بعضی گوشی های آیکون سه نقطه در بالا وجود دارد که با کلیک روی آن گزینه APN جدید را میبینید که باید انتخاب کرده و بسازید.

عدم شناسایی سیم کارت در نوکیا و سونی اندروید
عدم شناسایی سیم کارت در اندروید

در این قسمت باید اطلاعات مورد نیاز مربوط به شبکه خود را وارد نمایید. برای این کار می توانید به شبکه اپراتور خود متصل شوید و اطلاعات لازم را دریافت کنید و یا به صورت آنلاین آن اطلاعات را بدست بیاورید. به شما پیشنهاد می شود که از این اطلاعات یک اسکرین شات بگیرید تا در مواقع بعدی به سرعت از آن‌ها استفاده نمایید. برای راهنمایی بیشتر آموزش رفع مشکل اینترنت گوشی موبایل اندروید با تنظیم APN را ببینید.

خارج کردن سیم کارت و باتری

یکی از روش های اساسی‌ای که می توانید از آن نیز استفاده نمایید، خارج کردن باتری (البته اگر باتری گوشی شما قابل خارج سازی باشد) و سیم کارت می باشد. قبل از انجام دادن این کار، باید دستگاه اندروید خود را خاموش کنید. پس از خارج کردن آن ها، یک دقیقه منتظر بمانید و دوباره آن ها را در دستگاه خود قرار دهید.

گاهی شاید جای سیم کارت مشکل پیدا کرده باشد مثلا یه حالتی پیدا کرده که برای سیم کارت گشاد شده ، لذا برای این موارد می توانید از یک تکه کاغذ کمک بگیرید و آن را طوری پشت سیم کارت بگذاریدکه اتصال سیم کارت برقرار شود.

ببینید  دانلود و نصب اندروید پای 9 Android Pie

ببینید »»» رفع مشکل گوشی اندروید با حالت امن Safe mode

استفاده کردن از Safe Mode در گوشی خود

متاسفانه همه برنامه ها به درستی بر روی دستگاه شما نصب نمی شوند. برخی از برنامه ها می توانند موجب برخی از خطاها شوند. دستگاه خود را به Safe mode بوت نمایید.

در این حالت باقی مانده و بررسی بکنید ببینید همان مشکل وجود دارد یا نه . اگر همچنان مشکلات مربوط به خطا های برنامه ها وجود داشت، برنامه هایی که باعث این مشکل هستند را حذف کنید. حال از این حالت خارج شوید و مطمئن شوید که مشکل برطرف شده است یا خیر.

راه حل استفاده از حالت پرواز

اگر شما تمامی راه های پایه و اساسی بالا را امتحان کردید و همچنان دارای مشکل برای سیم کارت خود بودید، نوبت آن است که از راه حل حالت پرواز استفاده نمایید. منوی نوتیفیکیشن اندروید را با کشیدن انگشت خود از بالا به پایین صفحه نمایش باز کنید. حال بر روی آیکونی که در تصویر مشخص شده است ضربه بزنید تا حالت پرواز برای شما فعال شود.

عدم شناسایی سیم کارت No SIM
عدم شناسایی سیم کارت No SIM

با توجه به ورژن اندروید شما، ممکن است که یک پیام هشدار مبنی بر فعالسازی حالت پرواز دریافت کنید. آن را فعال کنید و سی ثانیه بعد، آن را دوباره غیرفعال نمایید. امیدواریم که با استفاده از این روش ها مشکل سیم کارت برطرف شود.

ببینید »»» حذف پارتیشن کش اندروید و تفاوت آن با کش برنامه ها

حل خطا سیم کار به وسیله پاک کردن حافظه کش

پاک کردن حافظه کش دستگاه اندروید، از دیگر روش هایی است که می توانید با آن خطای سیم کارت را حل نمایید. برای انجام دادن این کار کافی است مراحل زیر را طی کنید:

در ابتدا وارد تنظیمات دستگاه (Settings) شوید.

سپس به بخش حافظه Storage رفته و حافظه داخلی Internal Storage را انتخاب نمایید.

حال بر روی گزینه پاکسازی داده ها Cashed Data ضربه بزنید. در برخی از گوشی ها گزینه پاک کننده ذخیره ساز وجود دارد.

زمانی که بر روی این گزینه ضربه می زنید، یک پیام نمایش داده می شود که  شما در حال حذف کردن حافظه کش همه برنامه های خود هستید. بر روی Delete ضربه بزنید تا این فرآیند کامل شود.

نتیجه گیری

اگر شما دلیل خطا در شناسایی سیم کارت خود را می دانید، می توانید روش متناسب با آن را امتحان کنید. این کار وقت شما را هدر نمی دهد. اما اگر دلیل آن را نمی دانید، تنها کاری که باید انجام داد، آزمون و خطا تمامی راه حل هایی است که به شما ارائه شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.