روند درمانی انجام ایمپلنت

0

جراحی ایمپلنت دندان معمولا یک جراحی سرپایی است که در طی مراحل مختلفی انجام می‌شود و بین هر یک از مراحل معمولا نیاز به گذراندن دوران نقاهت وجود دارد.

روند درمانی انجام ایمپلنت

روند درمانی انجام ایمپلنت
روند درمانی انجام ایمپلنت

روند انجام ایمپلنت دندان شامل مراحلی است که عبارتند از:

  • کشیدن دندان خراب شده
  • آماده‌سازی استخوان فک (در صورت نیاز پیوند استخوان)
  • جایگذاری ایمپلنت دندانی
  • رشد استخوان و بهبود زخم
  • جایگذاری اباتمنت یا همان پایه تکیه‌گاه ایمپلنت
  • جایگذاری دندان مصنوعی

انجام تمامی این پروسه ممکن است ماه‌ها طول بکشد و بیشتر این زمان صرف دوران نقاهت و بهبود زخم و نیز انتظار برای رشد استخوان جدید در فک می‌شود. معمولا دندانپزشک یا ایمپلنتولوژیست بر اساس شرایط بیمار نسبت به چگونگی انجام این مراحل یا نوع مواد مورد استفاده تصمیم‌گیری کرده و گاهی برخی از این مراحل را با یکدیگر ترکیب می‌کند.

پیوند استخوان فک

اگر استخوان فک دارای ضخامت و استحکام کافی نباشد یا خیلی نرم باشد، ممکن است دندانپزشک پیش از هر چیز نیاز به انجام پیوند استخوان فک را ضروری بداند. دلیل آن هم این است که در هنگام جویدن غذا فشار زیادی روی استخوان فک وارد می‌شود و اگر این استخوان قابلیت حمایت و نگهداری ایمپلنت را نداشته باشد، احتمالا جراحی با شکست مواجه می‌شود. پیوند استخوان می‌تواند باعث محکم‌تر شدن و ثابت ماندن پایه ایمپلنت شود.

در مرحله پیوند استخوان، ایمپلنتولوژیست از مواد مختلفی برای بازسازی استخوان فک بهره می‌برد. برخی از گزینه‌های موجود عبارتند از پیوند استخوان طبیعی، برای مثال گرفتن استخوان از ناحیه دیگری از بدن، یا پیوند استخوان مصنوعی، مانند استفاده از مواد جایگزین استخوان که از بافت دهانی برای رشد استخوان جدید محافظت کند. حتما با دندانپزشک خود درباره انتخاب بهترین گزینه برای پیوند استخوان صحبت کنید.

ممکن است چندین ماه طول بکشد تا استخوان پیوند خورده به اندازه کافی رشد کند و بتواند از ایمپلنت دندانی محافظت و حمایت کند. در برخی موارد، ممکن است دندانپزشک نیاز به پیوند استخوانی خفیف را تشخیص دهد که می‌توان همزمان با جراحی ایمپلنت آن را انجام داد. شرایط و وضعیت استخوان فک تعیین‌کننده اصلی روند پیشبرد درمان است.

جایگذاری ایمپلنت دندان

ایمپلنتولوژیست طی جراحی برای جایگذاری ایمپلنت روی لثه برشی ایجاد می‌کند به طوریکه استخوان مشخص شود. سپس با استفاده از دریل مخصوص دندانپزشکی سوراخی در استخوان فک ایجاد می‌شود و پایه فلزی ایمپلنت در آن قرار می‌گیرد. از آنجا که این پایه، نقش ریشه دندان را ایفا می‌کند باید در عمق استخوان قرار بگیرد.

در این مرحله هنوز هم جای دندان از دست رفته خالی است. درصورت لزوم دندانپزشک می‌تواند برای حفظ ظاهر لبخند بیمار، یک پروتز دندانی موقتی در محل ایمپلنت قرار دهد که برای تمیز کردن و هنگام خواب می‌توان آن را از دهان خارج کرد.

انتظار برای رشد استخوان

وقتی که پایه فلزی ایمپلنت درون استخوان فک قرار گرفت، رشد استخوان اطراف اندوایمپلنت دندانی آغاز می‌شود. در طول این مرحله استخوان فک شروع به رشد کرده و با سطح ایمپلنت دندانی پیوند خورده و یکی می‌شود. این پروسه ممکن است ماه‌ها طول بکشد و در طی آن پایه محکمی برای قرار دادن دندان مصنوعی به وجود می‌آید که دقیقا نقش ریشه دندان طبیعی را به عهده دارد.

جایگذاری اباتمنت

وقتی رشد استخوانی تکمیل شد، ممکن است برای جایگذاری اباتمنت دوباره نیاز به جراحی باشد. اباتمنت قطعه‌ای است که تاج دندان روی آن سوار شده و به آن متصل می‌شود. برای انجام این کار ایمپلنتولوژیست اغلب از بی‌حسی موضعی استفاده کرده و یک جراحی سرپایی انجام می‌دهد.

به منظور جایگذاری اباتمنت (پایه ایمپلنت) مراحل زیر طی می‌شود:

  • ایمپلنتولوژیست دوباره لثه را برش داده و باز می‌کند تا به ایمپلنت دندانی دست یابد.
  • اباتمنت به ایمپلنت دندانی متصل می‌گردد.
  • سپس بافت لثه اطراف آن بسته می‌شود اما روی اباتمنت قرار نمی‌گیرد.

در برخی موارد، درست در زمانیکه پایه تکیه‌گاه فلزی ایمپلنت دندانی درون استخوان گذاشته می‌شود، اباتمنت نیز به آن متصل می‌گردد. این به آن معنا است که به مرحله جراحی دیگری نیازی نیست. چون اباتمنت از خط لثه عبور می‌کند وقتی که دهان باز می‌شود کاملا دیده می‌شود و به همین صورت باقی می‌ماند تا دندانپزشک پروتز دندانی را کامل کند. برخی افراد ظاهر آن را دوست ندارند و ترجیح می‌دهند اباتمنت طی مرحله جداگانه‌ای در دهان کار گذاشته شود.

پس از اینکه اباتمنت جایگذاری شد، معمولا یک بازه دو هفته‌ای برای بهبود لثه در نظر گرفته می‎شود و سپس دندان مصنوعی روی آن سوار می‌شود.

درمان ایمپلنت
درمان ایمپلنت

ایرانگان بانک اطلاعات مشاغل و کسب و کارها

این مقاله توسط واحد محتوای سایت ایرانگان تولید شده و هرگونه کپی‌برداری از آن با ذکر منبع بلامانع است.

در مجله ایرانگان از مطالب علمی، آموزشی و تحقیقاتی بهرمند شوید و در سایت نیازمندی‌های ایرانگان همواره می‌توانید متخصصان مورد نیاز خود را در مشاغل مختلف آموزشی، خدماتی، پزشکی و صنعتی بیابید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.