رفع مشکل ریدایرکت با حذف ویروس redirect در مرورگر

0

اگر متوجه شدید صفحه مرورگرتان ناخواسته صفحه جستجویی که اسمش را هم نشنیده اید را نشان می دهد یا اینکه متوجه شدید صفحه جستجوی پیش فرض تان  در نوار مرورگر خود به خود تغییر پیدا کرده است می توانید بفهمید که قربانی ویروسی به نام ویروس ریدایرکت مرورگر شده اید. با این وجود باید به این نکته توجه داشته باشید که یک ویروس واحد برای ریدایرکت مرورگر وجود ندارد.  این واژه نشان دهنده نرم افزارهایی است که از مرورگر شما سوء استفاده می کنند و آن را به جای دیگری هدایت می نمایند. شما ممکن است این مشکلات را ویروس بنامید اما برخی آن را نرم افزار ناخواسته یا هایجک کننده مرورگر می دانند. قصد نداریم در این مقاله درباره اسم این شرایط بحث کنیم. در این پست می خواهیم به شما کمک کنیم ویروس ریدایرکت مرورگر را حذف کنید و در کل مشکل ریدایرکت را برطرف نمایید.

ببینید »»» آشنایی با Adware و راه جلوگیری نصب ابزارهای تبلیغاتی مزاحم

رفع مشکل ریدایرکت با حذف ویروس redirect در مرورگر

رفع مشکل ریدایرکت با حذف ویروس redirect در مرورگر
رفع مشکل ریدایرکت با حذف ویروس redirect در مرورگر

 چرا ویروس ریدایرکت مرورگر وجود دارد؟

همانند همه بدافزارها، این گزینه هم به دنبال سوء استفاده از شرایط موجود است. افرادی که ویروسی برای مرورگرها تولید می کنند به دنبال درآمدزایی از موتورهای جستجویی همچون گوگل یا سایر موتورهای جستجو هستند.  هر باری که شما از طریق گوگل به دنبال واژه ای می گردید تبلیغی برایتان ظاهر می شود. به همین خاطر با هر بار جستجو درآمد بیشتری در اختیار فرد قرار می گیرد.

بیشتر مرورگرهای وب، پاپ آپ ها را بلاک می کنند و به طور خودکار مانع از بروز چنین ریدایرکت هایی می شوند. اما گاهی از اوقات ویروس می تواند چنین تنظیماتی را دور بزند. سایت ها ممکن است از جستجوی سفارشی گوگل برای بهبود تجربه جستجو بر روی صفحاتشان استفاده کنند و کمی درآمدزایی نمایند. به همین خاطر وقتی سایتی که دوست دارید را جستجو می کنید  و تبلیغات گوگل را بر روی صفحه نتایج جستجو می بینید، این موضوع به خاطر استفاده از جستجوی سفارشی گوگل است.

در برخی از موارد بدافزارهای ریدایرکت مرورگر، از چنین قابلیتی برای هدایت شما به صفحه خاص استفاده می کنند و از طریق زمانی که بر روی آن صفحه بوده اید و تبلیغ را مشاهده کرده اید درآمدزایی می کنند. این تولبارهای جستجوی ویروس مانند و صفحات این چنینی بسیار آزاردهنده هستند.  معمولا این ها تبلیغات مهم ومفید برای محصولات برتر نیستند.

چنین بدافزارهایی برای اینکه بتوانند تا حد امکان  شما را مجبور کنند از خدمات شان بیشتر بهره ببرید، تلاش می کنند تغییرات بیشتری بر روی صفحه اصلی مرورگر ایجاد نمایند.  ممکن است حتی متوجه شوید که میانبرهای مرورگر رایانه و  فایل های ویندوز هم بدون اجازه شما تغییر کرده است. اصلا خوب نیست که بر روی رایانه یا لپ تاپ تان نرم افزاری داشته باشید که به طور پنهانی کاری انجام می دهد. این موضوع می تواند برایتان بسیار آزاردهنده باشد. چنین نرم افزارهایی ممکن است پسوردها، نام اکانت ها و آدرس تان را جمع آوری کنند. در چنین شرایطی وارد سایت هایی می شوید که نمی دانید آلوده هستند و می توانند مشکلات زیادی برایتان ایجاد کنند.

چگونه از شر ریدایرکت مرورگر خلاص شویم؟

همانند حذف تولبار ناخواسته مرورگر، در این شرایط هم کارهای زیادی هست که می توان انجام داد. توصیه می کنیم همه این روش ها را امتحان کنید.  سعی کنید این راه حل ها را به همان ترتیبی  که در اختیارتان قرار می دهیم انجام دهید. اگر تنها یکی از آن ها را می خواهید انجام دهید بهتر است به اسکن کردن ویروس بپردازید چون هرگونه آلودگی در رایانه را شناسایی می کند. اما اگر می خواهید به درستی نشانه های آزاردهنده ای که با آن مواجه شده اید را از بین ببرید، بهتر است همه مراحلی که در ادامه بیان می کنیم را امتحان نمایید.

ببینید  با ویژگی ها و تغییرات آخرین ورژن رسمی 70 موزیلا فایرفاکس آشنا شوید

 بدافزارها را اسکن کنید و حذف نمایید

فرض می کنیم که شما آنتی ویروس به روزی بر روی رایانه تان دارید. اگر چنین نیست بهتر است همین حالا دست به کار شوید و یکی از بهترین نرم افزارهای موجود را بخرید و روی رایانه تان نصب کنید.بعد از اینکه مطمئن شدید آنتی ویروس تان به درستی روی سیستم نصب شده است باید از آن برای اسکن کردن و حذف بدافزارهای ناخواسته استفاده کنید.  ممکن است بخواهید آنتی ویروس ثانویه یا مجموعه امنیتی را روی رایانه تان نصب کنید اما چنین برنامه هایی با هم کار نمی کنند و ممکن است نرم افزارهای امنیتی دیگر را با عنوان بدافزار شناسایی نمایند. به همین خاطر بهتر است از Anti-Malware شرکت Malwarebytes استفاده کنید که رایگان است و به شما کمک می کند ویروس هایتان را اسکن کنید. این نرم افزار را نصب کنید تا مطمئن شوید هرگونه آلودگی از روی سیستم تان پاک می شود.

ببینید »»» نکته های ساده اما مهم قبل از نصب افزونه های مرورگر گوگل کروم

 اکستنشن ها، افزونه ها و تولبارهای مرورگر را پاک کنید

در  مرورگری همچون گوگل کروم کافی است بر روی سه نقطه عمودی که در گوشه بالا و سمت راست می بینید کلیک کنید.

از بین منوی باز شده عبارت More tools… را انتخاب کنید و سپس Extensions را انتخاب نمایید.(یا می توانید chrome://extensions را در مرورگر باز کنید) بر روی دکمه remove زیر هر افزونه کلیک کنید تا آن را حذف نمایید.

رفع مشکل ریدایرکت با حذف ویروس redirect در مرورگر
حذف redirect مرورگر

گوگل کروم ابزار پاکسازی درون ساخت هم دارد که می توانید با کلیک بر روی سه نقطه عمودی و انتخاب تنظیمات به آن دسترسی پیدا کنید. بعد از اینکه تنظیمات مرورگر را انتخاب کردید به سمت پایین اسکرول کنید و عبارت Advanced را بیابید و بر روی آن کلیک نمایید. حالا به سمت پایین اسکرول کنید و بر روی ‘Clean up computer’ کلیک نمایید. سپس بر روی دکمه FIND کلیک کنید  و نرم افزارهای مضر را حذف نمایید.

در مرورگر فایرفاکس، بر روی نوار افقی نزدیک گوشه راست و سمت بالا کلیک کنید و Add-ons را انتخاب نمایید. اگر دوست داشتید می توانید از کلیدهای میانبر Ctrl-Shift-A استفاده کنید. حالا بر روی افزونه در منوی سمت چپ کلیک کنید و دکمه remove کنار آن را بزنید.

رفع مشکل ریدایرکت با حذف ویروس redirect در مرورگر
حذف ویروس ریدایرکت

در مرورگری همچون Microsoft Edge می توانید بر روی سه نقطه افقی کلیک کنید و از منوی باز شده عبارت افزونه Extensions را انتخاب نمایید. بر روی افزونه ای که می خواهید حذف کنید موس را نگه دارید و بر روی آیکون Cog  کلیک کنید. حالا دکمه Uninstall را بفشارید.

صفحه خانه تان را عوض کنید

اگر ویروس صفحه خانه تان را در مرورگر عوض کرده است باید به طور درستی آن را به حالت قبلی باز گردانید. اجازه دهید نحوه انجام اینکار را با هم مرور کنیم؛

بر روی مرورگر گوگل کروم بر روی ایکونی که در سمت راست و بالای صفحه نمایش می بینید کلیک کنید. به قسمت تنظیمات بروید و سپس به ‘On start-up’ اسکرول کنید و مطمئن شوید ‘Open a set of specific pages’ فعال شده است. سپس بر روی ‘Add a new page’ کلیک کنید و صفحه ای که دوست دارید را تایپ نمایید.

در مرورگری همچون فایرفاکس، بر روی سه خط افقی  در گوشه سمت راست بالای صفحه نمایش کلیک کنید و گزینه Options را انتخاب نمایید. سپس مطمئن شوید کنار’When Firefox Starts:’ گزینه انتخابی’Show your Home Page’ است. سپس در فیلد ‘Home Page:’ سایتی که دوست دارید را وارد نمایید.

اگر از مرورگر اینترنت اکسپلورر استفاده می کنید به بخش Tools بروید و Internet Options را انتخاب کنید. حالا آدرسی که می خواهید را در فیلد Home page تایپ کنید و اوکی را بزنید.

مرورگر پیش فرض را تغییر دهید و موتورهای جستجوی ناخواسته را حذف نمایید

در مرورگر کروم بر روی سه نقطه عمودی کلیک کنید و به سمت Search Engine اسکرول کنید. می توانید از منوی کشویی برای انتخاب موتور جستجوی مدنظرتان استفاده نمایید.

ببینید  8 تا از بهترین برنامه های مدیریت بوک مارک ها
رفع مشکل ریدایرکت با حذف ویروس redirect در مرورگر
حذف ویروس ریدایرکت مرورگر

در مرورگر فایرفاکس منو را باز کنید و Options را انتخاب نمایید.  از منوی سمت چپ Search را انتخاب کنید و از منوی کشویی موتور جستجویی که می خواهید را انتخاب نمایید.

ببینید »»» آموزش دو روش حذف کش مرورگر فایرفاکس Firefox

رفع مشکل ریدایرکت با حذف ویروس redirect در مرورگر
حذف ویروس redirect در مرورگر

در مرورگر Microsoft Edge: مایکروسافت دوست دارد کاربرانش تنها از موتور جستجوی خودش یعنی بینگ استفاده کنند. به همین خاطر تغییر آن کمی دشوار خواهد بود. قبل از هر کاری به سایت موتور جستجویی که می خواهید از آن استفاده کنید بروید و بر روی سه نقطه افقی کلیک کنید. حالا تنظیمات را انتخب نمایید. بر روی View Advanced Settings کلیک کنید. به سمت Privacy and Services اسکرول کنید و Change the search engine را انتخاب نمایید. باید نام موتور جستجویی که از آن بازدید کرده اید را ببینید.

ببینید »»» تغییر مرورگر پیش فرض ویندوز 10 به همراه تغییر موتور جستجوی پیشفرض ویندوز 10

رفع مشکل ریدایرکت با حذف ویروس redirect در مرورگر
مشکل ریدایرکت سایت در مرورگر

اختیاری: تنظیمات مرورگر را تغییر دهید

مرورگر وب شما باید به حالت عادی اش بازگشته باشد اما اجازه دهید برای اطمینان رویکرد دیگری را هم مورد بررسی قرار دهیم. ابزار رایگان CCleaner را دانلود و نصب کنید. سپس به Cleaner, Windows/Applications بروید. بر روی Analyze کلیک کنید. وقتی آنالیز کامل شد بر روی دکمه Run Cleaner کلیک نمایید.  به قسمت Tools، Startup بروید و هر کدام از تب ها را بررس یکنید. بر روی هر ورودی که در عنوان یا نام فایلش عبارت ‘search’ را دارد کلیک کنید و آن را disable و پاک نمایید.

رفع مشکل ریدایرکت با حذف ویروس redirect در مرورگر
رفع مشکل ویروس مرورگرها

اختیاری: فایل هاست ویندوز را تعمیر کنید و تنظیمات پروکسی را ریست نمایید

تقریبا برای همه افرادی که ویروس ریدارکت را تجربه می کنند  انجام دادن مراحل بالا مشکلشان را حل می کند.

اما اگر می خواهید از پاک شدن این ویروس کاملا اطمینان حاصل نمایید بهتر است این مرحله را هم انجام دهید.

ابتدا فایل هاست ویندوز را تعمیر کنید. اگر با مراحلی که بیان می کنیم آشنا نیستید زیاد نگران نباشید و از یک متخصص کمک بگیرید. اما اگر خودتان می توانید این مرحله را انجام دهید دست به کار شوید.

نوت پدتان را با دسترسی ادمین باز کنید. روی آن راست کلیک کنید و بر روی Run as administrator کلیک نمایید. حالا فایل هاست را باز کنید. می توانید برای یافتن آن به آدرس C:\Windows\System32\drivers\etc\hosts بروید. قبل از اینکه کاری انجام دهید از کل فایل کپی بگیرید و جای امنی در دسکتاپ آن را ذخیره کنید. همان نام را به فایل تان بدهید. اگر تغییرات ایجاد شده مشکلی برایتان ایجاد کرد می توانید از این فایل جایگزین استفاده کنید.

هرگونه ورودی  که شبیه  ‘000.00.00.00 botcrawl.com’ یا  ‘000.00.00.00 botcrawl.com’ است را پاک کنید. دوباره فایل را ذخیره کنید. در نهایت تنظیمات پروکسی هر کدام از مرورگرها را باید  تغییر دهید.

در اینترنت اکسپلورر مرورگر را اجرا کنید. به بخش Tools, Internet Options بروید. بر روی تب Connections کلیک کنید و Local Area Network (LAN) Settings را انتخاب نمایید. هر چیزی که می بینید را از حالت انتخاب در آورید و اوکی را بزنید.

در مرورگر کروم مثل همیشه به گزینه های کروم بروید. به سمت System اسکرول کنید و بر روی Open Proxy settings کلیک نمایید. پنجره ای برایتان باز می شود. ‘Use Proxy server for your LAN’ را از حالت انتخاب خارج کنید و اوکی را بزنید.

در مرورگر فایرفاکس هم به منو بروید و options را انتخاب کنید. به سمت Network Proxy اسکرول کنید و No proxy را انتخاب نمایید و بر روی Settings… کلیک کنید. حالا باید No Proxy را انتخاب کنید و اوکی را بزنید. اگر سر کار هستید و رایانه آنجا مشکل دارد بهتر است از ادمین شبکه کمک بگیرید.

منبع techadvisor

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.