زلزله 17 آبان 98 در میانه ساعت 2 بامداد به بزرگی 5/9 ریشتر

0

در ساعت 2:20 بامداد روز 17 آبان 98 زلزله ای به بزرگی  5/9 ریشتر در میانه، بسیاری از استان های ایران بخصوص آذربایجان را تکان داد.

شدت این زلزله آنقدر زیاد بود که علاوه بر شهرهای مختلف در استانی که مرکز این زلزله بود یعنی آذربایجان شرقی  به استان های همجوار یعنی آذربایجان غربی، گیلان ، زنجان ، اردبیل ، البرز و . . .  هم منتقل شده و بسیاری از افراد این زلزله را احساس کرده و حتی از خواب بیدار شدند. بزرگی این زلزله نسبتا شدید تخمین زده شده است و در مراحل بعدی پس لرزه های زیادی هم به دنبال داشت.  به همین دلیل مردم از خانه ها به خیابان ها آمدند. پمپ بنزین ها مملوء از مردمی شد که هراسان از خانه بیرون آمده تا به مکانی پناه ببرند.

آخرین جزئیات از زلزله بامداد 17 آبان 98 در میانه
زلزله میانه

دامنه اصلی که برای این زمین لرزه تخمین زده شده از استان آذربایجان غربی تا گیلان بود. یعنی در شهرهایی همانند تبریز ، رشت ، اردبیل و . . . احساس شد. حتی عده ای از افراد در دیگر شهرهای کشور همچون سنندج ، انزلی ، طالقان و . . . هم اظهار دارند که چنین لرزه ای را احساس کرده اند و صداها و علائمی مربوط به زمین لرزه را مشاهده کرده اند.

کانون اصلی که برای این زمین لرزه 5/9   ریشتری تأیید شده دریکی از روستاهای شهرستان میانه بود که با نام ورنکش شهرت دارد. به دلیل قدیمی بودن بافت این روستا علی رغم هشدارهای مختلفی که در خصوص احتمال وقوع زمین لرزه در هر شهر داده شده تا نسبت به مقاوم سازی ساختمان ها و خانه ها اقدام شود ، اقدامی انجام نگرفت و در خانه هایی که مقاومت بسیار پایین بود ریزش مشاهده شده است. معرفی چند نرم افزار هشدار دهنده زلزله برای اندروید

آخرین جزئیات از زلزله بامداد 17 آبان 98 در میانه
آخرین جزئیات از زلزله بامداد 17 آبان 98 در میانه

در این بین تعدادی از هموطنان ما هم در زیر آوار جان باختند.  تعداد آنها به پنج نفر رسید. تعداد کلی آسیب دیدگان312 نفر می باشد.با توجه به شرایط ویژه ای که برای شهر میانه به وجود آمده مدارس این شهر برای شنبه تعطیل می باشد. پس لرزه ها هنوز هم ادامه دارند و در نتیجه مردم به دلیل ترس از زلزله در پارک ها چادر زده و سکونت دارند.

ببینید  چگونه هنگام وقوع زلزله در امان بمانیم؟

در همان زمان های اولیه زلزله تیم های بررسی به محل ها اعزام شدند تا صبح امروز چادرهای اسکان ، مواد غذایی و بهداشتی و . . . به جمعیت زلزله زده منتقل شد. بررسی ها نشان می دهند که تعداد هزار واحد مسکونی در شهرستان میانه آسیب دیده اند. این آسیب ها از تخریب کامل تا ترک خوردگی و فروریختن دیوار و . . . متفاوت بوده اند. تعداد سی خانه در این روستا به صورت کامل تخریب شده اند.

برگرفته از خبرنگاران جوان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.