چرا در ویندوز همچنان از Drive Letter ها استفاده می شود؟
بعدا میخوانم

6
دقیـقه
مطالعه

چرا در ویندوز همچنان از Drive Letter ها استفاده می شود؟

16 آبان 1398 بدون دیدگاه 3 بازدید حامد حمیدی

ویندوز معمولا درایو مربوط به فایل های سیستمی را با حرف :C و بقیه درایوها را با دیگر حروف زبان انگلیسی نامگذاری می کند. این در حالیست که در سیستم عامل هایی چون مک و لینوکس شاهد این قضیه نیستیم. این حروف را اصطلاحا با نام Drive Letter می شناسیم. ویندوز می تواند بدون این حروف (Letters) هم به درایوها دسترسی پیدا کند پس چرا از آن ها استفاده می کند؟ در این مطلب ترفندسیتی به این موضوع پرداخته ایم.

استفاده از Drive Letter در ویندوز

Drive Letterها از کجا می آیند؟

ریشه Drive Letterها

ریشه Drive Letterها

مانند بسیاری دیگر از ویژگی ها و خصوصیات ویندوز، Drive Letterها هم ریشه در سیستم عامل داس Dos دارند. به همین دلیل است که برای درایو سیستم از حرف C استفاده می شود. زیرا حروف A و B برای درایوهای فلاپی دیسک رزرو شده اند. پیش از سیستم عامل DOST از Drive Letterها در سیستم عامل قدیمی تر CP/M هم استفاده می شد. این Drive Letterها در واقع راهی برای دسترسی منطقی و فیزیکی به فایل های ذخیره شده در ابزارهای ذخیره سازی بودند. برای مثال، اگر می خواستید به فایلی به نام README.TXT در دیسک درایو فلاپی دسترسی پیدا کنید، باید این عبارت را تایپ می کردید: B:README.TXT .

بنابراین نیاز به Drive Letterهادر سیستم های عامل مبتنی بر خط فرمان کاملا مشهود است. زیرا در صورت وجود نداشتن Drive Letterها، به هیچ وجه امکان دسترسی به فایل های موجود در مسیری خاص در سیستم های مختلف نبود. Drive Letterها در واقع میراثی از سیستم عامل Dos هستند که هنوز توسط مایکروسافت رها نشده اند.

درست است که امروزه با وجود محیط گرافیکی ویندوز و انجام اعمال مختلف تنها با یک کلیک ساده، Drive Letterها از اهمیت کمتری برخوردار شده اند ولی نمی توان آن ها را کاملا بلااستفاده دانست. حتی اگر شما از ابزاری گرافیکی برای دسترسی به فایل ها استفاده کنید، برنامه مورد استفاده شما در پس زمینه مجبور است از طریق مسیری که فایل در آن قرار گرفته است، به آن دست یابد. بنابراین برنامه ها به صورت مخفیانه همچنان از این حروف استفاده می کنند.

جایگزین یونیکسی: Mount Point

البته Drive letterها تنها راه حل این مشکل نیستند. در سیستم عامل مک اپل، لینوکس و دیگر سیستم های عامل مبتنی بر یونیکس، از روش متفاوتی برای دسترسی به پارتیشن ها و دیگر ابزارهای ذخیره سازی استفاده می شود. در این سیستم های عامل، به جای استفاده از حروف، از مسیر دایرکتوری موجود در سیستم فایل استفاده می شود. به عنوان مثال، ابزارهای ذخیره سازی خارجی به طور سنتی در مسیر mount/ قرار می گیرند. بنابراین برای دسترسی به یک DVD در درایو D باید از طریق مسیر mount/dvd/ عمل نمایید.

ببینید  3 مرحله ایی که قبل از دانلود آپدیت ورژن 1809 ویندوز 10 باید انجام داد

پایین ترین مسیر موجود در سیستم فایل را root یا ریشه آن می نامند. لینوکس و مک از  drive letterها استفاده نمی کنند پس در سیستم فایل آن ها حروفی به کار نرفته است. به جای آن، آن ها یک دایرکتوری ریشه یعنی / دارند. این یعنی درایو سیستم به جای \:C در / قرار گرفته است. بقیه درایوها ممکن است در پوشه های دلخواه قرار گرفته باشند. اگر می خواهید دایرکتوری اصلی شما در درایو متفاوتی قرار گیرد، می توانید آن را در مسیر home/ قرار دهید. بدین ترتیب، محتوای درایو مورد نظر شما در مسیر home/ قابل دسترسی خواهد بود. انواع فایل سیستم های ویندوز File System

دسترسی به درایوها بدون استفاده از Drive Letterها

دلیل استفاده از Drive Letterها

دلیل استفاده از Drive Letterها

خب پس چرا نمی توان از همین شیوه در ویندوز هم استفاده کرد؟ چرا نمی توان برای مثال به درایو USB از طریق به کارگیری آدرس \C:\USB استفاده کرد. در جواب باید گفت که اتفاقا می توان از این روش در ویندوز هم استفاده نمود. نسخه های جدیدتر ویندوز به شما اجازه می دهند که صرفا از طریق مسیر محل ذخیره سازی فایل، به آن دسترسی داشته باشید. این قابلیت در ابزار  Disk Management tool ویندوز فراهم شده است.

برای استفاده از آن، روی یکی از درایوها کلیک راست کرده و گزینه Change Drive Letters and Paths را انتخاب کنید. سپس روی کلید Add کلیک کنید. شما می توانید با استفاده از گزینه Mount in the following empty NTFS folder، به درایو مورد نظر قابلیت دسترسی از طریق مسیر فایل ها، درست مانند دیگر سیستم های عامل مبتنی بر یونیکس، ببخشید. جهت انجام این کار، باید درایو موردنظر را روی سیستم فایل NTFS سوار کرده باشید و این درایو NTFS هم باید دارای یک drive letter باشد. آموزش دو روش تغییر فایل سیستم ها بدون فرمت و با Format

ابزار Disk Management

ابزار Disk Management

بنابراین اگر شما از همه حروف A تا Z استفاده کرده باشید هم همچنان می توانید ابزارهای ذخیره سازی بیشتری را به ویندوز اضافه کنید و به راحتی به آن ها دسترسی داشته باشید. البته شما صرفا به خاطر تعداد حروف انگلیسی، محدود به ایجاد فقط 26 درایو در ویندوز نخواهید بود.

علاوه بر این، شما در Disk Management می توانید شخصا تعیین کنید که هر درایو از چه حرفی استفاده کند. البته درایو سیستمی شما حتما باید دارای نام C باشد و قابل تغییر نخواهد بود، بهتر است از این کار اجتناب کنید. زیرا برای مثال حتی تغییر حرف D به E هم می تواند سبب ایجاد مشکل شود. مثلا اگر شما پیش از برای فایلی موجود در درایو 😀 یک شورتکات ساخته باشید و حالا آن را ناگهان به :E تغییر دهید، این فایل شورتکات از کار خواهد افتاد. آموزش تغییر نام درایوها در ویندوز XP و 7 و 8 و 10

چرا در ویندوز همچنان از Dri‌ve Letterها استفاده می شود؟

Drive Letterها در ویندوز

Drive Letterها در ویندوز

اگر استفاده از Dri‌ve Letterها (مانند :C) ریشه در گذشته این سیستم عامل دارد و در حال حاضر می توان  بدون آن نیز به فایل ها دسترسی داشت، پس چرا همچنان در ویندوز از آن استفاده می شود؟ پاسخ این سوال ساده است و اتفاقا می تواند حل کننده بسیاری از معماهای مربوط به چگونگی طراحی ویندوز باشد: پشتیبانی از نسخه های پیشین.

ببینید  چه وقت ورود به سیف مد (Safe Mode) در ویندوز واجب می شود؟

نسخه های قبلی ویندوز به ناچار باید با نرم افزارهای MS-DOS سازگار می شدند و نسخه های جدیدتر این سیستم عامل نیز باید با نرم افزارهای نسخه های قدیمی تر از خود سازگار باشند. به همین دلیل است که همچنان از Dri‌ve Letterها استفاده می شود. تفاوت سایز با سایز آن دیسک Size و Size On Disk

گذشته از این، Dri‌ve Letterها هم بی عیب و ایراد نیستند و در برخی موارد پیچیدگی هایی دارند. از لحاظ فنی، این امکان وجود دارد که درایوی با نام :C، درایو سیستمی شما نباشد. برای مثال، شما می توانید ویندوز را در درایو G هم نصب کنید. پس :C لزوما نباید درایو اصلی (Primary) باشد و ویندوز هم از این مورد پشتبانی کرده است. با اینحال اشکالی که در اینجا به وجود می آید به نرم افزارهایی مربوط می شود که در ویندوز نصب می کنیم. زیرا بسیاری از آن ها، درایوی با حرف :C را به عنوان درایو سیستم فرض می کنند. حالا تصور کنید که چه اتفاقی می تواند در این میان بیفتد و چه اشکالاتی در روند کاری برنامه ها به وجود بیاید.

شاید از این تعجب می کنید که چرا در ویندوز، همچنان Dri‌ve Letterها نمایش داده می شوند. شما می توانید از طریق File Explorer  این مورد را به گونه ای تنظیم کنید که فقط درایوهای سیستمی یا درایوهای USB نمایش داده شوند. گرچه باز هم توضیحی ساده از هر داریو ارائه می شود. به این نکته توجه کنید که خود شما هم گاهی اوقات نیاز به دانستن Dri‌ve Letter هر درایو دارید.

مطمئنا مایکروسافت می توانست مشکل اشاره شده را برای مثال با تغییر مسیر همه درخواست های داده شده برای درایو C به درایو سیستمی اصلی، حل نماید. ولی به جای کنار گذاشتن Dri‌ve Letterها و گذاشتن وقت بسیار برای حل چنین مشکلاتی، مایکروسافت تصمیم گرفته است که همچنان از Dri‌ve Letterها استفاده کند.

حامد حمیدی

نام و نام خانوادگی: حامد حمیدی مدرک تحصیلی: کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات علاقه مندی ها: مباحث مرتبط با فناوری اطلاعات، کسب و کار و تجارت الکترونیکی

  • مطالب پیشنهادی از حامد حمیدی
  • مطالب پیشنهادی و مرتبط با این مقاله
دیدگاه کاربران بدون دیدگاه دیدگاه


ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

تبلیغات متنی