بهترین بازی های برنامه نویسی آموزشی برای بچه ها
بعدا میخوانم
بهترین بازی های برنامه نویسی آموزشی برای بچه ها

7
دقیـقه
مطالعه

بهترین بازی های برنامه نویسی آموزشی برای بچه ها

14 آبان 1398 بدون دیدگاه 20 بازدید زهرا ک

شما می توانید زبان های برنامه نویسی را در هر سنی که خواستید یاد بگیرید.  اگر می خواهید فرزندانتان هم وارد دنیای برنامه نویسی شوند می توانید از بازی های کدینگ استفاده کنید. این بازی ها می توانند کودکان را به یادگیری علاقه مند کنند. بیشتر کودکان علاقه ای به یادگیری اصول زبان های برنامه نویسی ندارند. آن ها ممکن است دوست نداشته باشند نمونه هایی همچون Hello World را در آغاز کار ببینند و مورد استفاده قرار دهند. به جای استفاده از چنین مواردی می توانید یک دلیل جذاب برای یادگیری زبان های برنامه نویسی بهشان بدهید. در این مقاله می خواهیم چند مورد از بازی های کدینگ یا همان بازی های برنامه نویسی را با هم مرور کنیم که استفاده از آن ها برای کودکان بسیار جذاب خواهد بود.

بهترین بازی های برنامه نویسی آموزشی برای بچه ها

بهترین بازی های برنامه نویسی آموزشی برای بچه ها

Minecraft:

آموزش برنامه نویسی به کودکان

آموزش برنامه نویسی به کودکان

برنامه Minecraft نیازی به مقدمه و معرفی ندارد. حتی اگر تا به حال هیچ بازی نکرده باشید بی شک از دیدن این برنامه لذت خواهید برد. شما می توانید این بازی را تقریبا روی هر دستگاهی که دوست داشتید نصب کنید و به فرزندانتان اجازه دهید با آن کار کنند.  همین محبوبیت باعث شده است Minecraft یکی از بهترین بازی های برنامه نویسی برای کودکان باشد.  با اینکه Minecraft یک بازی است اما در عین حال ابزاری است که به کودکان آموزش می دهد. همین امر باعث می شود گزینه عالی برای آن ها باشد. کودکان شما وقتی ببینند  خودشان قادر به ایجاد بازی هایشان هستند عاشق آن خواهند شد. 6 نرم افزار تمرین برنامه نویسی در اندروید و ios برای همه حتی کودکان

کودکان کم سن و سال تر هم می توانند از Minecraft استفاده کنند چون به اندازه کافی ساده است. اگر از اندروید، IOS، لینوکس، مک یا ویندوز استفاده می کنید می توانید این برنامه را روی سیستم خود داشته باشید.

CodeCombat:

آموزش برنامه نویسی به بچه ها

آموزش برنامه نویسی به بچه ها

CodeCombat بازی ای است که به شما اجازه می دهد به کمک کدنویسی به قهرمان بازی در یک مسابقه کمک کنید.  این پروژه با در نظر گرفتن معلمان نوشته شده است. همین امر باعث می شود این بازی برای معرفی زبان های برنامه نویسی در مدرسه عالی باشد. بر خلاف برخی از بازی هایی که از زبان های برنامه نویسی ساده شده خود استفاده می کنند CodeCombat از زبان های موجود بهره می برد. جاوا اسکریپت و پایتون در این بازی پشتیبانی می شود که هر دوی آن ها جزو زبان های برنامه نویسی محبوب هستند.

LEGO Mindstorms:

آشنایی بچه های با برنامه نویسی

آشنایی بچه های با برنامه نویسی

علاوه بر ماین کرفت،  LEGO Mindstorms به احتمال زیاد یکی از بهترین بازی های شناخته شده در این فهرست است.  سال هاست که این بازی به بازار ارائه شده و  از آیکون اسباب بازی ها به همراه کد استفاده می کند تا ربات بسازد.  با پیشرفت فناوری LEGO Mindstorms نیز پیشرفت کرده است.

ببینید  6 نرم افزار تمرین برنامه نویسی در اندروید و ios برای همه حتی کودکان

کودکان برای اینکه بتوانند نسخه های جدیدتر را بازی کنند نیازی به رایانه هم ندارند. اپلیکیشن این برنامه برای دستگاه های اندرویدی و IOS نیز موجود است و به شما اجازه می دهد ربات خود را بسازید و مدیریت کنید.

Lightbot:

چگونه به فرزندانمان برنامه نویسی آموزش دهیم

چگونه به فرزندانمان برنامه نویسی آموزش دهیم

Lightbot در اصل یک بازی پازلی است و تلاش می کند مهارت های برنامه نویسی را بدون اینکه کودکان بفهمند به آن ها یاد بدهد. با اینکه ماین کرفت و لگو بسیار محبوب هستند اما این بازی هم محبوبیت خوبی دارد. تا به امروز بیش از 20 میلیون کودک از Lightbot استفاده کرده اند. این بازی بر روی آموزش زبان برنامه نویسی واقعی تمرکز ندارد و در عوض بر روی مفاهیم مرتبط با آن متمرکز است.  موضوعاتی که کودکان به هنگام بازی با Lightbot یاد می گیرند در برگیرنده شرطی ها، Loop ها و سایر موارد است. اگر از IOS یا اندروید استفاده می کنید می توانید این برنامه را در گوشی خود داشته باشید.

code monster:

چطور به بچه های برنامه نویسی آموزش دهیم

چطور به بچه های برنامه نویسی آموزش دهیم

این بازی تلاش می کند  شما را به سمت یک سری تمرین برنامه نویسی هدایت کند. هدف آن راهنمایی شما به سمت تجربه کردن زبان های برنامه نویسی است. بهترین زبان برنامه نویسی برای شروع یادگیری

با گذشت زمان  همین امر باعث می شود کودکان به کاوش زبان های  مختلف برنامه نویسی علاقه مند شوند. به عنوان مثال این برنامه به جای اینکه بگوید متغیر چیست، از آن استفاده می کند و فرد را دعوت می کند نحوه کار با آن را بیاموزد.  این بازی برای همه افرادی که به دنبال آموزش دادن و معرفی زبان های برنامه نویسی به کودکانشان هستند مناسب نیست اما می تواند یک رویکرد توصیفی باشد.

Blockly Games:

یادگیری برنامه نویسی به روش ساده

یادگیری برنامه نویسی به روش ساده

Blockly Games در سایت خود  توضیح می دهد که یک سری بازی برای کودکان طراحی شده و به آن هایی که زبان برنامه نویسی ندارند کمک می کند. این برنامه بر روی مفاهیم مرتبط برنامه نویسی تمرکز می کند. برخی از بازی ها بیش از آنکه شبیه بازی های برنامه نویسی باشند به بازی های انتزاعی شبیه اند. برخی از بازی ها هم به مفاهیم سایر بازی هایی که در این فهرست گفتیم مربوط اند. برخی ها هم  مجموعه پازل خود را دارند.  این بازی بهترین مکان برای آغاز  است اما باید به ترتیب از آن استفاده کنید. اگر کودک بخواهد بازی را نصفه کاره رها کند قطعا خیلی از مفاهیم را از دست می دهد.

RoboZZle:

یادگیری زبان برنامه نویسی با بازی

یادگیری زبان برنامه نویسی با بازی

RoboZZle یکی دیگر از بازی هایی است که مفاهیم برنامه نویسی را یادتان می دهد اما زبان واقعی را نه. در این شرایط  وارد مراحلی می شوید که در آن با اجرای یک سری دستورات  کار را پیش می برید.  می توانید با مراحل ساده کار را آغاز کنید اما بازی به سرعت مفاهیم سخت تر را بهتان آموزش می دهد. این ها مفاهیم کلیدی برای آموزش زبان های برنامه نویسی هستند.  RoboZZle به اندازه کافی ساده است و همه کودکان کم سن و سال می توانند به راحتی با آن ارتباط برقرار کنند اما کودکان بزرگ تر هم می توانند از بازی با آن لذت ببرند. حتی بزرگسالانی که از بازی با پازل های مفهومی لذت می برند هم می توانند این بازی را امتحان کنند. برنامه نویسی یا طراحی ؟ زمینه مناسب برای من کدام است؟

CodeMonkey:

زبان های برنامه نویسی را به سادگی آموزش ببینید

زبان های برنامه نویسی را به سادگی آموزش ببینید

برخلاف بیشتر بازی هایی که در این فهرست قرار دادیم، CodeMonkey به نظر می رسد برای معلمان طراحی شده است. این موضوع بدین معنی است که بازی کمی گران است.  این برنامه به طور کلی بر روی مرورگر کار می کند. به جای اینکه یک قهرمان را هدایت کنید باید یک میمون را هدایت نمایید.  به نظر می رسد این برنامه به برنامه کروم برای اجرا نیاز داشته باشد. اجرای برنامه در سایر مرورگرها می تواند کارکرد آن را مختل کند.

ببینید  بهترین زبان برنامه نویسی برای شروع یادگیری

Machineer:

برنامه آموزش زبان برنامه نویسی

برنامه آموزش زبان برنامه نویسی

توسعه دهندگان Machineer در سایتشان این برنامه را به عنوان ماجراجویی پازلی آموزشی معرفی کرده اند.  این گزینه یکی از مناسب ترین بازی ها در فهرست پیش روست.  گرچه به آموش زبان برنامه نویسی کمک می کند اما هنوز هم یک بازی پازلی سرگرم کننده هست. این بازی یکی از معدود بازی هایی است که باید دانلود کنید و از آن بهره ببرید. اگر از ویندوز،مک یا لینوکس استفاده می کنید این بازی را دانلود کنید.

Cargo-Bot:

برنامه نویسی را ساده یاد بگیرید

برنامه نویسی را ساده یاد بگیرید

Cargo-Bot کمی خاص است. این تنها برنامه ای است که فقط برای آیپد طرحی شده است.  توسعه دهندگان این برنامه از اپلیکیشن Codea استفاده کرده اند.  این بازی در برگیرنده 36 پازل است که به شیوه ای مشابه با RobuZZle حل می شوند. برای علاقه مندسازی بچه ها به برنامه نویسی گزینه خوبی است. اگر از سیستم عامل IOS استفاده می کنید می توانید این بازی را به صورت رایگان دانلود کنید.

Scratch:

Scratch چیزی بیشتر از یک بازی برنامه نویسی است. این یک پلتفرم کامل است که به کاربران اجازه می دهد بازی هایی که توسط سایر بازیکنان و خودشان ثبت شده را اجرا کنند. همانند ماین کرفت، بیشتر بازی های سرگرم کننده برای بچه ها  بازی های خودشان است. زمانی که صحبت از آموزش زبان های برنامه نویسی برای کودکان به میان می آید Scratch گزینه بسیار عالی خواهد بود.

شروع برنامه نویسی برای بچه ها

شروع برنامه نویسی برای بچه ها

این برنامه توسط گروه Lifelong Kindergarten طراحی شده است و به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار دارد. این بازی نه تنها برای مقاصد آموزشی عالی خواهد بود بلکه می تواند برای خود شما هم سرگرم کننده باشد.

از چه روش های دیگری می توان برای آموزش زبان برنامه نویسی به کودکان استفاده کرد؟

بازی هایی که در بالا معرفی کردیم بهترین روش برای ایجاد علاقه در کودکان برای برنامه نویسی هستند اما تنها مسیری که پیش رو دارید نیستند، چرا که بیشتر کودکان برای آموزش به سیستم پاداش دهی نیاز دارند. اما برخی ها هم دوست دارند به طور مستقیم کدها را یاد بگیرند.

زهرا ک

عضو تحریریه وبسایت ترفند سیتی ، تاریخ شروع همکاری با سایت 23 / 10 / 1397 ، فعالیت در بخش های آموزش ، نرم افزار ، سخت افزار ، ویندوز 10 و ...

  • مطالب پیشنهادی و مرتبط با این مقاله
  • مطالب پیشنهادی از زهرا ک
دیدگاه کاربران بدون دیدگاه دیدگاه

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

تبلیغات متنی