ترفندهای ساده cmd که باید یاد بگیرید

0

علی رغم اینکه بسیاری از کاربران ویندوز می دانند که استفاده از خط فرمان CMD کار سختی است و گاهی چه بسا پیچیدگی خاص خودش را دارد اما واقعا یکی از بهترین ابزارهای کاربردی سیستم عامل می باشد که از طریق آن می توان بسیاری از مشکلاتی که به طور عادی قابل حل نیستند را برطرف کرد. فقط برای استفاده از خط فرمان باید کمی از قبل در رابطه با آن اطلاعات داشته باشید و یک مقداری کار کرده باشید. در هر صورت ابزار مفیدی است.

ترفندهای ساده cmd که باید یاد بگیرید
ترفندهای ساده cmd که باید یاد بگیرید

در این آموزش مجموعه ای از ترفندها و دستورات ساده ای را ارائه می کنیم که هر کاربری می تواند آنها را تجربه کند. اگر از کاربران حرفه ای تری هستید ممکن است این دستورات تجربه جالبی با cmd را برای شما به ارمغان داشته باشد و همچنین اگر یک کاربر مبتدی هستید می توانید خیلی ساده آنها را بیاموزید.

راهنمای استفاده از دستورات

راهنمای دستورات cmd
راهنمای cmd

شاید برخی به خاطر سختی کار یعنی حفظ کردن و نوشتن دستورات چندان علاقه ای به یادگیری استفاده از cmd را نداشته باشند. اما این افراد می توانند با نوشتن دستور help و سپس نوشتن نام هر دستور در cmd توضیحاتی برای نحوی استفاده از این دستور را یادبگیرند. همچنین لیستی از دستورات ضمیمه شده را خواهد آورد.

ترفندهای cmd
ترفند cmd

اگر دستوری را بنویسید و پشت آن ?/ را بگذارید، دوباره همان نتیجه را خواهد داشت و اطلاعات خوبی از چگونگی استفاده از دستور را می آورد. با نوشتن دستور help تنها لیست دستورات موجود برای استفاده در cmd را خواهید دید و از این طریق می توانید با دستورات زیادی آشنا شوید.

ببینید  آموزش حذف فولدری که پاک نمی شود

سفارش سازی cmd با دستورات

شخصی سازی cmd
شخصی سازی cmd

روش هایی برای تغییر رنگ پنجره cmd از طریق تنظیمات وجود دارد اما شما می توانید این کار را با خود دستورات داخل خط فرمان انجام دهید. با دستور color می توانید رنگ خط و پس زمینه را با هم به هر رنگی که می خواهید تغییر دهید. فقط باید دستور color را نوشته با عدد مشخصی برای تغییر رنگ ، که اولی برای رنگ پس زمینه و دومی رنگ فونت را تغییر می دهد. برای اینکه عددهای مشخص رنگ ها را بدانید می توانید کلمه help را نوشته به همراه دستور color.

تغییر رنگ فونت و پس زمینه cmd
تغییر رنگ فونت و پس زمینه cmd

به عنوان مثال عدد 7 رنگ پس زمینه را به سفید و 0 رنگ فونت را به سیاه تغییر می دهد ؛

color 70

در حالت نوشتن یک مقدار مشخص بعد از color به رنگ فونت تعلق می گیرد و فقط رنگ فونت تغییر می کند. اگر دستور color را بدون هیچ عددی وارد کنید، رنگ فونت و پس زمینه وقتی برای اولین بار خط فرمان را باز کنید به حالت پیش فرض برمیگردد.

تاریخچه دستورات

تاریخچه دستورات سی ام دی
تاریخچه دستورات

هنگام نوشتن دستورات می توانید از کلیدهای جهت در کیبورد برای جا به جایی در بین دستورات استفاده کنید. این کار را شاید برخی برای موقعه ای که باید دستوری را تکرار کرد استفاده کنند. اما اگر تعداد دستورات زیاد بود با نوشتن doskey /history می توانید همه دستورات را به نمایش در بیاورید. خوب این کار برای زمانی مفید باشد که می خواهید یک دستور را تکرار کنید در حالی که طرز صحیح نوشتن آن را فراموش کرده باشید.

کپی نتیجه دستورات به Clipboard

ترفند سی ام دی
پنجره سی ام دی

در حالتی که از یکی از دستورات cmd استفاده کردید، اطلاعاتی روی صفحه بعد از اجرا به نمایش در می آید که می توانید این داده ها را در حافظه Clipboard ویندوز ذخیره نمایید. بعد از آن می توانید در هر برنامه دیگری مانند نت پد notepad پیست کنید یا وقتی مشکلی پیش می آید از طریق ایمیل و غیره با دوستان به اشتراک بگذارید تا به رفع مشکلاتان کمک کنند.

ببینید  دور زدن تحریم های اینترنتی و دانلود از سایت های تحریم شده
ترفندهای cmd ویندوز
ترفندهای cmd

برای این کار باید دستوری که می خواهید اجرا شود را بنویسید سپس فاصله و دستور clip| را وارد کنید. مثلا هنگام استفاده از دستور dir که اطلاعاتی از تمامی فایل ها و پوشه های موجود در مسیر فعلی را نشان می دهد می توانید به شکل زیر بنویسید تا کپی شود؛

dir |clip

نتیجه به کلیپ بورد کپی می شود و بعد از آن می توانید در جاهای مختلف با دستور paste یا Ctrl+V پیست نمایید.

ذخیره دستورات در فایل

دستورات سی ام دی
دستورات CMD

روشی هم برای ذخیره مستقیم نتیجه در یک فایل متنی وجود دارد ، که نام و مسیر را از خط فرمان می توان مشخص کرد. این کار برای زمانی مفید است که داده ها زیاد باشند و یا اینکه بخواهید مستقیما ذخیره کنید. مثلا هنگام استفاده از دستور systeminfo که اطلاعات مفصلی از سیستم کامپیوتر و سیستم عامل را در اختیارتان می گذارد می توانید داده ها را در فایل متنی با نام tarfandcity ذخیره نمایید؛

systeminfo >tarfandcity.txt

کار با cmd ویندوز
کار با cmd ویندوز

و اگر خواستید مسیر دیگری را برای ذخیره فایل انتخاب کنید، می توانید مسیر زیر را (با جایگزین کردن مسیر خودتان) وارد کنید؛

systeminfo >C:\Users\karim\Desktop\New folder\tarfandcity.txt

کار با خط فرمان CMD
کار با خط فرمان CMD

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.