آموزش اینترنت از مبتدی تا پیشرفته (بخش هفتم)

0

مطمئنا نام موتور جستجو را زیاد شنیدید و اولین نامی که در ذهن‌تان به عنوان موتور جستجو ثبت شده، گوگل است. در این آموزش موتور جستجو، انواع آن و سرویس‌هایی که در اختیار کاربران می‌گذارند را بررسی خواهیم کرد.

در دنیای وب هزاران صفحه با عناوین مختلف وجود دارد و هر روز بر تعداد آن‌ها افزوده می‌شود. حجم اطلاعات در اینترنت روز به روز در حال افزایش است. با این حال از چه طریقی بتوانیم راحت‌تر به این صفحات دسترسی داشته باشیم و آن‌ها را اولویت‌بندی کنیم؛ از بین این صفحات کدام صفحه اطلاعات درست‌تری در اختیار ما قرار می‌دهد.

با آمدن موتورهای جستجو این روند برای کاربران بسیار راحت‌تر و سریع‌تر انجام می‌شود و حتی نیازی به خاطرسپردن آدرس صفحات نیست.

Web search engine

موتور جستجوی وب یا Web search engine ابزاری است که می‌توانید از طریق آن در زمینه‌های مختلف هر نوع اطلاعاتی را بدست بیاورید. موتور جستجو عبارت مورد نظر را در بانک اطلاعاتی جستجو می‌کند و نتایج جستجو را در صفحه‌ای با عنوان Search engine results page فهرست می‌کند. برای جستجو کافی‌ است کلمه‌ی کلیدی مرتبط با موضوع را در موتور جستجو وارد کنید. این کلمات هرچه کوتاه‌تر ودقیق‌تر باشد، موتور جستجو آن‌ها را بهتر درک می‌کند و نتایج بهتری را در اختیارتان قرار می‌دهد.

یکی از قابلیت‌های موتور جستجو این است که هنگام نوشتن عبارت، کلماتی را مرتبط با آن پیشنهاد می‌دهد تا بتوانید راحت‌تر به اطلاعات مورد نظر دسترسی داشته باشید.

برای اینکه نتایج مطلوبی از سمت موتور جستجو به کاربر نشان داده شود، موتور جستجو به وسیله‎ی نرم‌افزارهایی تمام وب‌سایت‌ها و فایل‌های موجود در وب را فهرست‌بندی می‌کند. این برنامه‌ها که به “خزنده‎ وب”معروف هستند، در هر صفحه‌ای لینک‌ها یا پیوند‌ها را دنبال می‌کنند تا وارد صفحه‌ی جدید شوند؛ از طریق این روش می‌توانند تمامی صفحات در وب را فهرست‌بندی کنند.

موتورهای جستجو موظفند، بهترین و مرتبط‌‌‌‎ترین نتایج را به کاربر ارائه دهند. برای اینکه بتوانند بهترین نتایج را هنگام جستجوی کلمات یا عبارات نشان بدهند، استاندارهایی را برای وب‌سایت‌ها تعیین کردند تا هم به صفحات دسترسی سریع‌تر داشته باشند و هم محتواهای آن صفحات را دقیق‌تر درک کنند. از این طریق موتورهای جستجو می‌توانند وب سایت‌هایی که به عبارت جستجوشده نزدیک‌تر هستند را در بالاترین نتایج قرار بدهند.

از طریق SEO می‌توان رتبه‌ی وب‌سایت را بهبود داد. بهینه سازی موتورهای جستجو یا SEO فرآیندی است که رتبه یا رنکینگ یک وب‌سایت را در فهرست موتورهای جستجو افزایش می‌دهد. تمرکز SEO بیشتر بر روی قابلیت دیده شدن وب سایت در نتایج جستجو است.

از موتورهای جستجو پرکاربرد می‌توان به Aol ،Ask ،Bing ،Yahoo ،Google و غیره اشاره کرد.

انواع موتور جستجو

موتور جستجو، به انواع موتورهای جستجوگر برپایه خزنده، موتورهای جستجوگر دایرکتوری، موتورهای جستجوگر هیبریدی و سایر موتورهای جستجوگر تقسیم می‌شوند.

Crawler based search engines

در این روش همانطور که گفته شد، موتورهای جستجو از خزنده‌ها برای فهرست‌بندی وب‌سایت‌ها استفاده می‌کنند. خزنده‌ها قبل از نمایش وب‌سایت‌ها چهار مرحله‌ی گشتن(خزیدن)، فهرست‌بندی، محاسبه‌ی ارتباطات و بازیابی نتیجه را در دستورکار خود قرار می‌دهند.

موتورهای جستجوی Bing،Yahoo، Google جزو موتورهای جستجو بر پایه خزنده به حساب می‌آیند.

Human powered directories

این نوع موتور جستجو مبتنی بر دایرکتوری‌های دستی که بر مبنای ورودی‌های کاربر است، عمل می‌کند. به این صورت که صاحبان سایت توضیح کوتاهی از سایت را به دایرکتوری ارسال می‌کنند. سایت ارسال‌شده پس از بررسی در گروه مربوط به خود اضافه خواهد شد یا به طورکل پذیرفته نمی‌شود. کلمات کلیدی واردشده در کادر جستجو با توضیحات سایت‌ها سنجیده می‌شوند و سپس نتیجه‌ی مربوط به آن نشان داده خواهد شد.

موتور جستجوی DMOZ جزو این نوع موتور جستجو می‌باشد.

Hybrid search engines

این دسته از موتورهای جستجو برای فهرست‌بندی وب‌سایت‌ها از هردو روش خزنده و دایرکتوری استفاده می‌کنند. اکثر موتورهای جستجو مبتنی بر خزنده مانند گوگل از خزنده‌ها به عنوان ساختار اصلی و از دایرکتوری به عنوان ساختار ثانوی استفاده می‌کنند؛ به عنوان مثال گوگل ممکن است توضیحات یک وب‌سایت را از دایرکتوری بگیرد و آن را در نتایج نشان دهد.

Other special search engines

انواع دیگری از موتورهای جستجو وجود دارند که بسته به کاربردشان می‌توانند در گروه‌های دیگر جای بگیرند. به عنوان مثال موتورجستجوی Google News را فقط در زمینه‌ی اخبار می‌توان استفاده کرد.

یکی از پراستفاده‌ترین موتورهای جستجو و محبوب‌ترین بین کاربران، موتور جستجوی گوگل است. در ادامه به توضیح کامل این موتور جستجو می‌پردازیم.

موتورجستجوی گوگل

موتور جستجوی گوگل و سرویس‌های آن متعلق به شرکت گوگل است. جالب است بدانید، نام گوگل از واژه‌ی “گوگول” گرفته شده است. گوگول عدد بزرگی به اندازه عدد یک با یکصد صفر است؛ می‌توان اینطور در نظر گرفت که گوگل خواهان گسترش مطالب خود تا آن مقدار در جهان می‌باشد.

تعداد سرورهای گوگل در دنیا به یک میلیون می‌رسد. این شرکت سرویس‌های کاربردی مانند سرویس جیمیل و گوگل پلاس(که در حال حاضر متوقف شده است)، یوتیوب و مرورگر گوگل کروم، ویرایش‌گر پیکاسا، پیام‌رسان گوگل‌تاک و غیره را عرضه کرده است. همچنین سیستم عامل اندروید نیز جزو ساخته‌های این شرکت می‌باشد.

طراحی لوگوی گوگل بسیار ساده و توسط حروف آن شکل گرفته است.

لوگوی موتور جستجو گوگل چگونه است؟
لوگوی گوگل

برای استفاده از این موتور جستجو، کافیست آدرس www.google.com را در نوار آدرس مرورگر درج کنید.

ببینید  پیدا کردن یوزر و پسورد مودم

همانطور که مشاهده می‌کنید، صفحه‌ی موتور جستجوی گوگل نشان داده می‌شود.

این صفحه شامل کادری برای جستجو و دو دکمه‌ی Google search و  I’m Feeling lucky  است. همچنین سرویس‌های گوگل را در گوشه سمت راست مشاهده می‌کنید.

دسترسی به موتور جستجو گوگل
موتور جستجو گوگل

در کادر جستجو عبارت موردنظر را وارد کنید، سپس بر روی Google Search و یا اینتر کلیک کنید تا صفحه نتایج نشان داده شود.

زمانی که بر روی دکمه‌ی I’m feeling lucky کلیک کنید، بدون دیدن نتایج اولین وب‌سایت که در فهرست نتایج گوگل قرار دارد، نشان داده می‌شود.

همانطور اگر بدون درج عبارتی نشانه‌گر موس را روی این دکمه نگه دارید موضوعات مختلفی را به صورت تصادفی نشان می‌دهد. با کلیک بر روی آن صفحه‌ی مرتبط با آن موضوع نشان داده می‌شود. به عنوان نمونه I’m feeling Trendy پرتکرارترین جستجوهای روز در گوگل را نشان می‌دهد.

به عنوان مثال عبارت “ترفند سیتی “را در کادر جستجو وارد کردیم. همانطور که مشاهده می‌کنید، پیشنهاداتی مرتبط با این عبارت نشان داده می‌شود.

جستجو در گوگل چگونه است؟
جستجو در گوگل

سپس موتور جستجو این عبارت را در بانک اطاعاتی جستجو می‌کند و وب‌سایت‌هایی که مرتبط با این عبارت هستند، را اولویت‌بندی کرده و نتیجه را نشان می‌دهد.

در بخش All، لیستی از وب‌سایت‌های مرتبط با عبارت “ترفندسیتی” را فهرست‌بندی می‌کند. همانطور که مشاهده می‌کنید، این موتور جستجو تقریبا 4 میلیون صفحه‌ مرتبط با عبارت موردنظر را فهرست بندی کرده است.

با کلیک روی هر کدام، وارد صفحه موردنظر خواهید شد.

نتایج جستجو در گوگل به چه صورت است؟
نتایج جستجو در گوگل

همچنین اگر وب‌سایت موردنظر در صفحه اول نباشد و یا بخواهید به نتایج بیشتری دسترسی داشته باشید، در انتهای صفحه می‌توانید با کلیک بر روی شماره‌های درج شده به صفحات بعدی مراجعه کنید.

چگونه میتوانیم به صفحات دیگر نتایج دسترسی داشته باشیم؟
نتایج جستجو در گوگل

با کلیک بر روی Tools می‌توانید تنظیمات پیشرفته‌تری را اعمال کنید، تا با استفاده از آن‌ها سریع‌تر به صفحه موردنظر دسترسی داشته باشید. تنظیمات Tools برای هر قسمت متفاوت است.

با استفاده از تنظیم Any time می‌توانید مدت زمان انتشار را تعیین کنید. در قسمت Any result‌ می‌توانید مشخص کنید، تمام نتایج را نشان دهد یا به صورت verbatim ( کلمه‌به‌کلمه) نتایج را جستجو کند.

زمانی که وب‌سایتی را مشاهده کردید و مجددا آن را در گوگل جستجو کنید نام آن به رنگ بنفش تغییر پیدا می‌کند.

چگونه تنظیمات پیشرفته برای جستجو اعمال کنیم؟
تنظیمات پیشرفته در جستجو

اگر گزینه‌ی Video را انتخاب کنید، تمام ویدئوهای مربوط به عبارت جستجوشده در سرویس‌های مختلف نشان داده می‌شود. همچنین می‌توانید تعداد نتایج جستجو را مشاهده کنید.

جستجوی ویدئو در گوگل به چه صورت است؟
جستجوی ویدئو در گوگل

با کلیک بر روی tools تنظیمات این قسمت شامل Any duration، Any quality، All videos، Any source، Any time‌ خواهید دید.

 • در تنظیم Any duration مدت زمان فایل‌های ویدئویی را می‌توانید تعیین کنید.
 • با استفاده از Any quality نوع کیفیت‌ را می‌توانید مشخص کنید.
 • تنظیم All videos شامل نمایش تمام ویدئوها و یا ویدئوهای بدون زیرنویس می‌باشد.
 • از طریق تنظیم Any source می‌توانید منبع مورد نظر را مشخص کنید.
چگونه تنظیمات پیشرفته برای جستجو اعمال کنیم؟
تنظیمات جستجوی ویدئو

 

در قسمت Images تصاویر مرتبط با عبارت جستجوشده نشان داده می‌شود. اگر به انتهای صفحه اسکرول کنید، تصاویر بیشتری در رابطه با این عبارت در اختیارتان قرار می‌گیرد.

جستجوی تصاویر در گوگل به چه صورت است؟
جستجوی تصاویر در گوگل

در بخش Tools می‌توانید سایز، رنگ، حق استفاده، نوع و زمان انتشار تصاویر را تنظیم کنید.

چگونه تنظیمات پیشرفته برای جستجو اعمال کنیم؟
تنظیمات جستجوی تصاویر

در بخش News، اخبار مرتبط با عبارت جستجوشده را می‌توانید مشاهده کنید.

جستجو در بخش اخبار گوگل به چه صورت است؟
نتایج جستجو گوگل در قسمت اخبار

تنظیمات این بخش ‌شامل All news، Recent، Sorted by relevance‌ می‌باشد.

 • تنظیم All news شامل تمام اخبار و بلاگ‌ می باشد.
 • با استفاده از تنظیم Recent زمان انتشار را می‌توانید تعیین کنید.
 • در تنظیم Sorted by relevance‌ می‌توانید از طریق روابط یا تاریخ، صفحات را طبقه‌بندی کنید.
چگونه تنظیمات پیشرفته برای جستجو اعمال کنیم؟
نتایج جستجوی گوگل در قسمت اخبار

زمانی که بر روی More کلیک کنید، دو گزینه دیگر به نام Books و Finance را مشاهده می‌کنید.

در قسمت Books کتاب‌هایی که در رابطه با عبارت جستجو شده وجود دارد را نمایش می‌دهد.

نتایج جستحوی گوگل در قسمت کتاب چگونه است؟
نتایج جستحوی گوگل در قسمت کتاب

در قسمت Finance می‌توانید اخبار مالی و سهام را مشاهده کنید.

اگر با پیغامی مانند شکل زیر مواجه شدید، به این معناست که صفحه ای مرتبط با عبارت جستجو شده یافت نشده است.

نتایج جستجوی گوگل در قسمت اخبار مالی چگونه است؟
نتایج جستجوی گوگل در قسمت اخبار مالی

Setting

در بخش Setting تنظیماتی از قبیل Search Setting، Language، Turn on safe search، Advanced search، search activity،

Your data in search، Search help را مشاهده می‌کنید.

چگونه تنظیمات پیشرفته برای جستجو اعمال کنیم؟
تنظیمات جستجو

Search Setting

در  این قسمت تنظیمات مربوط به نحوه جستجو را می‌توانید اعمال کنید.

 • در بخش Safe search filters برای مسدود کردن تصاویر نامناسب گزینه Turn on safe search‌را فعال کنید.
 • در قسمت Result per page می‌توانید تعداد نتایج در هر صفحه را مشخص کنید.
چگونه تنظیمات پیشرفته برای جستجو اعمال کنیم؟
تنظیمات مربوط به نتایج جستجو
 • در قسمت where results open با فعال کردن گزینه مربوطه بر روی هر وب‌سایتی که کلیک کردید، آن را در پنجره‌ی جدید نشان خواهد داد.
 • قسمت search customization مربوط به شخصی سازی موتور جستجو است. مدیریت این بخش زمانی که به حساب کاربری متصل شده باشید، فعال می‌شود.
چگونه تنظیمات پیشرفته برای جستجو اعمال کنیم؟
تنظیمات جستجو
 • در Region setting موقعیت مکانی را می‌توانید تعیین کنید.
 • برای اعمال تنظیمات بر روی Save کلیک کنید.
چگونه تنظیمات پیشرفته برای جستجو اعمال کنیم؟
تنظیمات جستجو

Language

در بخش Language تنظیمات مربوط به زبان را می‌توانید اعمال کنید. به صورت پیش‌فرض بر روی زبان انگلیسی تنظیم شده است.

زبان فارسی نیز در این لیست وجود دارد.

چگونه تنظیمات زبان را برای جستجو اعمال کنیم؟
تنظیمات زبان

Turn on safe search

با کلیک بر روی این گزینه جستجوی امن فعال می‌شود. با فعال کردن جستجوی امن، از نمایش وب‌سایت‌های دارای فایل‌های مخرب و محتوای نامطلوب جلوگیری می‌شود. برای غیر فعال‌کردن این تنظیم در قسمت Turn of safe search، Setting را کلیک کنید.

Advanced search‌

جستجوی پیشرفته‌تری را می‌توانید در این بخش انجام دهید.

 • All these word: متن مورد نظر را در جستجوی ساده وارد کنید.
 • this exact word or phrase: در این بخش می‌توانید یک پاراگراف یا متن را مشخص کنید.
 • any of these words: نتایج جستجو شامل کلماتی که در این بخش درج می‌شود، باشد.
 • none of these words: نتایج جستجو شامل کلماتی که در این بخش درج می‌شود، نباشد.
 • numbers ranging from: در این قسمت رنج مورد نظر را می‌توانید وارد کنید تا نتایج بر حسب آن جستجو شوند.
ببینید  چگونه سیستم خود را در مقابل حفره های امنیتی Meltdown و Spectre حفظ کنیم؟
چگونه تنظیمات پیشرفته برای جستجو اعمال کنیم؟
تنظیمات پیشرفته جستجو
 • language: در این بخش، زبان مورد نظر را می‌توانید تعیین کنید. به عنوان مثال اگر روی فارسی بگذارید، جستجو در وب سایت‌های فارسی صورت می‌گیرد.
 • region : در این قسمت، کشور مورد نظر را می‌توانید مشخص کنید.
 • last update : با استفاده از این گزینه زمان بروزرسانی را می‌توانید تعیین کنید.
 • site or domain: در این قسمت می‌توانید دامنه یا سایت موردنظر را وارد کنید تا عبارت در این سایت جستجو شود.
 • terms appearing: این بخش این امکان را می‌دهد تا مشخص کنید عبارت موردنظر در کدام قسمت از سایت ظاهر شود.
 • file type : از طریق این بخش فرمت فایل را می‌توانید مشخص کنید.
 • safe search: در این بخش، نوع جستجوی امن را می‌توانید تعیین کنید.
 • usage rights :در این قسمت نحوه حق استفاده از صفحات را می‌توانید مشخص کنید .
چگونه تنظیمات پیشرفته برای جستجو اعمال کنیم؟
تنظیمات پیشرفته جستجو

Your data in search

‌زمانی که به حساب کاربری متصل هستید، می‌توانید تنظیمات مربوط به این قسمت را انجام دهید. به این صورت که فعالیت‌های مربوط به جستجو در حساب کاربری ذخیره می‌شود و می‎توانید آن‌ها را مدیریت کنید. آموزش حذف جستجوهای گوگل از طریق “فعالیت من My Activity”

چگونه تنظیمات پیشرفته برای جستجو اعمال کنیم؟
تنظیمات جستجو

Search help

در ارتباط با گوگل هر نوع اطلاعاتی را که بخواهید می‌توانید در این قسمت جستجو کنید.

چگونه تنظیمات پیشرفته برای جستجو اعمال کنیم؟
Help Search

 سرویس Gmail

با استفاده از این سرویس می‌توانید حساب کاربری در گوگل ایجاد کنید تا از خدمات آن استفاده کنید. آموزش ساخت اکانت جیمیل جدید در گوشی و تبلت و کامپیوتر و لپ تاپ

چگونه به سرویس جیمیل در گوگل دسترسی داشته باشیم؟
سرویس Gmail

سرویس Image

اگر بر روی Image کلیک کنید، صفحه جستجوی تصاویر نشان داده می‌شود. با درج عبارت موردنظر در کادر و کلیک بر روی اینتر تصاویر مربوط به آن نشان داده می‌شود.

چستجوی تصاویر در گوگل به چه صورت است؟
جستجوی تصاویر در گوگل

با کلیک بر روی آیکون دوربین که در کادر جستجو قرار دارد می‌توانید جستجوی پیشرفته‌تری از تصاویر داشته باشید.

در قسمت Paste image URL می‌توانید لینک مربوط به تصویر را درج کنید یا تصویر مورد نظر را از طریق نشانه‌گر موس بر روی کادر بکشید تا مطالب مربوط به آن را نشان دهد.

 

جستجوی تصاویر در گوگل به چه صورت است؟
جستجوی تصویر در گوگل

همچنین می‌ توانید در بخش Upload an image تصویر موردنظر را از طریق دکمه Browse آپلود کنید تا به نتایج مربوط به آن دسترسی داشته باشید.

جستجوی تصاویر در گوگل به چه صورت است؟
جستجوی تصویر در گوگل

 

با استفاده از گزینه Google Apps به سرویس‌های دیگر گوگل نیز می‌توانید دسترسی داشته باشید. به شرح تعدادی از پرکاربردترین سرویس‌های گوگل  می‌پردازیم.

گوگل چه سرویس هایی را در اختیار کاربر قرار میدهد؟
سرویس‌های گوگل

 

سرویس Youtube

سرویس یوتیوب مشهورترین وب‌سایت اشتراک گذاری ویدئو است. این وب‌سایت به کاربران امکان اشتراک گذاری، مشاهده و بارگذاری انواع ویدئو را می‌دهد.

در یوتیوب می‌توانید حساب کاربری ایجاد کنید و ویدئوها را در حسابتان آپلود کنید. و همینطور حساب‎های کاربران دیگر را دنبال کنید و ویدئوها را لایک و یا کامنت‌گذاری کنید.

تعداد بازدید ویدئوهای این سایت به حدود دو میلیون بار در روز می‌رسد. جالب است بدانید 1700 سال طول می‌کشد تا بتوانید تمام ویدئوهای موجود در یوتیوب را تماشا کنید.

سرویس youtube

سرویس Play

یکی از سرویس‌های پرکاربرد گوگل، گوگل پلی Google Play است. از طریق این سرویس می‌توانید به اپلیکیشن ها و بازی های زیادی دسترسی داشته باشید و خیلی راحت در امنیت نسبتا کامل تری برنامه ها و بازی ها را دانلود و نصب کنید. همچنین می‌توانید اپلیکیشن‌ها را از طریق این سرویس بروزرسانی نمایید.

دسترسی به سرویس play
سرویس play

سرویس Maps

سرویس نقشه گوگل این امکان را به شما می‌دهد تا بتوانید به نقشه تمام کشورهاو شهرها دسترسی داشته باشید. حتی می‌توان مسیرها و خیابان‌ها را نیز در نقشه گوگل مشاهده کرد. معرفی جدیدترین ویژگی های بروز رسانی شده سرویس Google Maps (گوگل مپس)

دسترسی به سرویس maps
سرویس maps

سرویس Drive

از طریق سرویس گوگل درایو می‌توانید اطلاعات را به صورت آنلاین ذخیره کنید و حتی به طور گروهی از آن‌ها استفاده کنید. با استفاده از حساب کاربری Gmail به آن دسترسی خواهید داشت.

سرویس News

از طریق این سرویس می‌توانید به اخبار جهان دسترسی داشته باشید. این سرویس مقالات خبری سازمان یافته از ناشران و مجلات را پوشش می‌دهد.

سرویس Translate

سرویس ترجمه این امکان را به شما می‌دهد تا متون مورد نیاز خود را به زبان‌های دیگر ترجمه کنید. از طریق آدرس https://translate.google.com می‌توانید به این سرویس دسترسی داشته باشید. از قسمت اول زبان موردنظر را انتخاب و متن را در کادر زیر آن (شماره 2) وارد کنید تا در کادر مقابل ترجمه صورت بگیرد.

می‌توانید زبان‌ها را توسط دکمه جابه جایی (شماره 3) تعویض کنید. همچنین می‌توانید از قسمت Documents فایل‌هایی با فرمت‌های Pdf ،doc،docs و غیره را آپلود کنید تا متن موجود در آن‌ها را ترجمه کند. معرفی 9 سایت مترجم حرفه ایی

دسترسی به سرویس ترجمه گوگل
سرویس ترجمه گوگل

امیدواریم این بخش نیز برای شما عزیزان مفید بوده باشد. با بخش بعدی همراه ما باشید تا به طور کامل با حساب کاربری، نحوه ایجاد و تنظیمات مربوط به آن آشنا شوید. آموزش اینترنت از مبتدی تا پیشرفته(بخش ششم)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.