آموزش دیسک دیفرگمنت Disk Defragment هارد دیسک ویندوز 10 جهت افزایش سرعت کامپیوتر
بعدا میخوانم
آموزش دیسک دیفرگمنت Disk Defragment هارد دیسک ویندوز 10 جهت افزایش سرعت کامپیوتر

5
دقیـقه
مطالعه

آموزش دیسک دیفرگمنت Disk Defragment هارد دیسک ویندوز 10 جهت افزایش سرعت کامپیوتر

25 آبان 1398 بدون دیدگاه 11 بازدید حمید رضا

فرگمنت fragment و دیفرگمنت Defragment دو اصطلاحی هستند که در ویندوز با آنها حتما آشنا شدید. به طور ساده اگر راجع به این دو اصطلاح بخواهیم صحبت کنیم در واقع این است؛ فرگمنت در اینجا به معنای پخش و منتشر کردن داده ها در بخش های مختلف هارد دیسک است. fragment معمولا هنگامی رخ می دهد که فضای پیوسته ای روی حافظه برای ذخیره یک فایل وجود ندارد. به همین خاطر این فایل به چند بخش تقسیم می شود و اینجاست که نقش دیفرگمنت کردن مشخص می شود که در واقع داده های پراکنده را در یک مکان جمع می کند.

آموزش دیسک دیفرگمنت Disk Defragment هارد دیسک ویندوز 10 جهت افزایش سرعت کامپیوتر

آموزش دیسک دیفرگمنت Disk Defragment هارد دیسک ویندوز 10 جهت افزایش سرعت کامپیوتر

اگر فضای آزاد در هارد داشته باشید Fragmentation مشکل زیادی نخواهد داشت اما اگر با محدودیت فضا مواجه هستید کار برای هارد دیسک جهت اختصاص داده ها در فضا و بلوک های پیوسته، سخت خواهد شد. و زمانی که به مرور فایل های زیادی به هارد دیسک اضافه یا حذف می شوند، مشکل حادتر خواهد شد.

بنابراین وقتی که داده ها در بخش های مختلف هارد دیسک پراکنده می شوند و هارد دیسک سعی در دسترسی به آنها داشته جهت خواندن و نوشتن، این فرایند طولانی تر خواهد شد. به عبارتی وقتی هارد بخواهد داده ها را از جاهای پراکنده جمع آوری کند و دستور را اجرا نماید، سرعت عملکرد آن پایین خواهد آمد.

پس برای بهبود سرعت، خوبه که به صورت دوره ای ویندوز 10 را دیفرگ کنید تا بخش های مختلف به هم نزدیک شوند و نتیجتا سرعت کامپیوتر و ویندوزتان افزایش یابد.

در راستای تکمیل توضیحات بالا باید عرض کنم که؛ دیسک دیفرگمنت Disk Defragment به معنای سازماندهی و یکپارچه سازی مکان فایل ها و فضاهای خالی روی هارد دیسک است. به بیانی بهتر هنگام ذخیره فایل ها یا ایجاد پوشه ها درهارد دیسک، در نگاه اول به نظر می رسد که فایل ها در کنار یکدیگر سازماندهی شده اند ، اما از نظر فیزیکی در واقع از هم جدا می باشند. یعنی جای خالی زیادی بین آنها بوجود آمده که در این صورت این فضاها اغلب هدر رفته و مورد استفاده قرار نمیگیرند. این امر احتمال بروز مشکلات را در عملکرد هارد افزایش می دهد و بنابراین سیستم عامل کند شده و بر کارایی دستگاه تأثیر منفی می گذارد. کار هارد دیسک در کامپیوتر هنگام ذخیره سازی

برای حل این مشکل مایکروسافت، ابزار Disk Defragmenter  را در ویندوز راه اندازی کرد  که از طریق این ابزار می توانید مشکل تجزیه شدن هارد را حل کرده و عملکرد کامپیوتر را سرعت ببخشید.

ببینید  چرا بازی ها به دایرکس DirectX نیاز دارند

برای دسترسی به این ابزار در ویندوز می توانید از روش های مختلفی اقدام کنید مثلا کلمه Optimize را در سرچ ویندوز جستجو کرده و Defragment and Optimize drive را انتخاب کنید.

دیفرگ درایو در ویندوز 10

دیفرگ هارد در ویندوز 10

یا اینکه با فشردن کلید win و R کیبورد پنجره Run را باز کرده و کلمه dfrgui را در آن وارد و سپس اینتر بزنید.

آموزش دیفرگ ویندوز 10

آموزش دیفرگ ویندوز 10

برای استفاده از این ابزار و دیفرگ کردن هارد دیسک می بایست مراحل زیر را طی کنید؛

 • از دسکتاپ، وارد This PC یا My Computer شوید.
 • درایو موردنظر برای یکپارچه سازی را انتخاب کنید.
 • روی آن راست کلیک کرده و Properties را انتخاب کنید.
 • جعبه ی ابزاری را مشاهده خواهید کرد که در آن روی Tools  کلیک کنید.
 • سپس روی Defragmentation  بزنید، بعد از آن، روی  Defragment Now کلیک کنید.
 • جعبه ای ابزاری را با همه ی دیسک های موجود در رایانه ی خود مشاهده خواهید کرد.
 • دیسک مورد نظر را تعیین کنید و گزینه ی  Defragment Disk  را فشار دهید.
 • البته در ویندوز 10 شما در صفحه Tools پایین بخش Optimize and defragment drive گزینه Optimize را خواهید دید روی آن کلیک کنید.
 • در پنجره ای که باز می شود لیست درایوهای خود را خواهید دید. از طریق ستون Media Type می توانید تشخیص دهید که هارد HDD دارید یا SSD، عبارت Hard disk drive نشانه هارد HDD و Solid state drive نشانه SSD است. درایو مورد نظر را انتخاب کنید.
 • حالا روی کلید Optimize کلیک کنید.
افزایش سرعت ویندوز 10

بهینه سازی سرعت ویندوز 10

 • اگر نیاز به تایید داشت تایید کنید تا کار ادامه پیدا کند.
 • بعد از این مراحل باید منتظر بمانید تا کار ابزار دیفرگ تمام شود. مدت زمان کار به حجم درایو شما بستگی دارد.
 • اگر می خواهید ویندوز 10 مرتب درایو شما را دیفرگ کند می توانید گزینه scheduled optimization را روشن on کنید.
ببینید  چرا در ویندوز همچنان از Drive Letter ها استفاده می شود؟

هدف از یکپارچه سازی هارد دیسک شما سرعت بخشیدن به دستگاهتان با تنظیم مجدد فایل ها و از بین بردن فضای خالی است. در ضمن دقت داشته باشید که حتما باید از یک هارد HDD استفاده کنید نه از هارد SSD. چگونه سرعت ویندوز 10 را افزایش دهیم؟ با 19 ترفند

توضیحات بیشتر دیفرگ ویندوز 10؛

 • در ستون Last run شما می توانید آخرین دیفرگ ها را بررسی بفرمایید. اگر در ویندوز 10 شما scheduled optimization روشن است کاری نمی خواهد انجام دهید مثلا همان طور که در تصویر ملاحظه می کنید هر هفته خودکار کار دیفرگ هارد تکرار می شود.
 • دیفرگ کردن ویندوز 10، محدود به همان روشی که در بالا ذکر شد نمی شود یعنی علاوه بر اینکه می توانید درایو مورد نظر را انتخاب کرده و کلید Optimize را بزنید، روش هایی مثل استفاده از نرم افزارهای دیگری نیز برای دیفرگ کردن هارد دیسک وجود دارد. در ضمن اگر خواستید کل هارددیسک را دیفرگ کنید می توانید کلید شیفت را نگه داشته و درایوها را انتخاب کنید.
 • در ستون Current Status شما در واقع می توانید میزان پراکندگی و یا در اصطلاح فرگمنت را ملاحظه کنید. هر چه این درصد پایین تر باشد بهتر است. بهترین روش ها برای پاکسازی ویندوز 10
افزایش سرعت هارد

افزایش سرعت ویندوز 10

 • برای اتوماتیک کردن دفرگ درایوها، شما می توانید با زدن Change Settings گزینه scheduled optimization را روشن کنید و یک زمانبندی روزانه یا هفتگی و یا ماهانه برای آن تعیین کنید. این کار را می توانید حتی برای یک درایو خاص مورد نظر نیز انجام دهید.
بهبود سرعت هارد دیسک با دیسک دیفرگ

آموزش دیسک دیفرگ هارد دیسک

اگر بنا به دلایلی نخواستید از ابزار دیفرگ خود ویندوز استفاده کنید، می توانید ابزارهای دیگری که برای این کار در نظر گرفته شده اند را امتحان کنید. این برنامه ها حتی می توانند عملکرد بهتری نسبت به ابزار مایکروسافت داشته باشند. از مشهورترین آن ها،  نرم افزارهای Defraggler و O&O Defrag و Auslogics Disk Defrag هستند.

رفع مشکل کندی سرعت هارد دیسک

مشکل کندی سرعت هارد دیسک

پس از انجام مراحل، کامپیوتر یا لپ تاپ خود را مجدداً راه اندازی کنید تا شاهد سرعت بهتر سیستم باشید.

حمید رضا

حمید رضا صفری هستم مدیر و موسس وبسایت ترفند سیتی و همچنین یکی از اعضای تحریریه سایت ...

 • مطالب پیشنهادی از حمید رضا
 • مطالب پیشنهادی و مرتبط با این مقاله

ستاره 6369 مربع *6369#

با افزایش قیمت بنزین قرار بر این شده تا یارانه معیشتی به خانوارها پرداخت شود. همان طور که مکررا در …

3 آذر 1398 / حمید رضا
دیدگاه کاربران بدون دیدگاه دیدگاه


ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.