چگونه فضای ذخیره سازی رزرو شده (Reserved Storage) را بر روی ویندوز 10 غیر فعال کنیم؟

0

در به روزرسانی می 2019 ، ویندوز 10 حدود 7 گیگابایت از فضای ذخیره سازی دستگاه را برای آپدیت ها و فایل های اختیاری  رزرو خواهد کرد. این موضوع باعث می شود نصب آپدیت ها در آینده ساده تر و راحت تر باشد اما در برخی از شرایط  می توان چنین قابلیتی را غیر فعال کرد. ویژگی Reserved storage در ورژن 1903 ویندوز 10 در آینده

چگونه فضای ذخیره سازی رزرو شده(Reserved Storage)را بر روی ویندوز 10 غیر فعال کنیم؟
چگونه فضای ذخیره سازی رزرو شده(Reserved Storage)را بر روی ویندوز 10 غیر فعال کنیم؟

فضای ذخیره سازی رزرو شده چیست؟

ویندوز برای به روزرسانی به یک فضای آزاد خاصی نیاز دارد. اگر رایانه شما این فضای آزاد را نداشته باشد به روزرسانی ها در آن با شکست مواجه خواهند شد. در می سال 2019 بود که مایکروسافت تلاش کرد این مشکل را با فضای ذخیره سازی رزرو شده برای آپدیت های بعدی حل کند. قبلا اگر شما فضای آزاد کافی بر روی رایانه تان نداشتید ویندوز نمی توانست به خوبی آپدیت ها را نصب کند. به کمک قابلیت فضای رزرو شده حالا  ویندوز 10 می تواند حداقل 7 گیگابایت از فضای خود را برای این آپدیت ها کنار بگذارد و مطمئن شود این ها به خوبی دانلود می شوند. زمانی که این فضا برای فایل های آپدیت به کار نمی رود برای اپلیکیشن ها، فایل های موقت، کش سیستم و بهبود عملکرد رایانه به کار خواهد رفت. به عبارت دیگر فضای ذخیره سازی رزرو شده به این معنی نیست که ویندوز از این 7 گیگابایت فقط برای ذخیره سازی استفاده می کند.

از کجا می توانیم بفهمیم که ویندوز  فضای ذخیره سازی رزرو شده در خود دارد؟

قبل از اینکه به سراغ مراحل بعدی بروید باید مطمئن شوید که سیستم شما دارای فضای رزرو شده هست. اگر این فضا وجود نداشت نیازی به غیر فعال کردن هم نیست چون ویندوز هیچ فضای ذخیره سازی اضافی بر روی سیستم تان را رزرو نمی کند. به کمک برنامه تنظیمات می توانید این موضوع را بررسی کنید. این قابلیت به صورت خودکار بر روی رایانه های جدیدی که ویندوز 10 نسخه 1903 بر روی آن ها نصب شده فعال است. ارتقا به ویندوز 10 در سال جدید به صورت رایگان

Reserved Storage در ویندوز 10
Reserved Storage در ویندوز 10

اگر از نسخه های قبلی ویندوز 10 به نسخه های جدید مهاجرت کرده اید فضای ذخیره سازی رزرو شده فعال نخواهد شد. برای اینکه ببینید ویندوز در حال حاضر از این فضا استفاده می کند یا خیر سری به بخش Settings > System > Storage بزنید. می توانید با فشار دادن کلیدهای ویندوز و I بر روی کیبورد هم به این بخش دسترسی داشته باشید. حالا روی Show More Categories  کلیک کنید.

ببینید  غیر فعال کردن آپدیت اجباری ویندوز 10 و افزایش سرعت اینترنت
فضای رزرو در ویندوز 10
فضای رزرو در ویندوز 10

بر روی System & Reserved کلیک نمایید. اگر بر روی رایانه شما این قابلیت فعال شده باشد بخش Reserved Storage نشان می دهد 7 گیگابایت از فضای ذخیره سازی در حال استفاده است. اگر Reserved Storage را در این بخش ندیدید، سیستم شما فضای ذخیره سازی رزرو شده ندارد.

فضای ذخیره سازی رزرو در ویندوز 10
فضای ذخیره سازی رزرو در ویندوز 10

باید این فضا را غیر فعال کنیم؟

شما می توانید با غیر فعال کردن گزینه های اختیاری(Settings > Apps & Features > Manage Optional Features) فضای ذخیره سازی رزرو شده را کمی آزاد کنید.

با اینحال اگر می خواهید بیشترین فضا را در اختیار داشته باشید باید کلاً این قابلیت را غیر فعال نمایید. مایکروسافت توصیه می کنید اینکار را نکنید و می گوید: هدف ما بهبود عملکرد رایانه است  ومی خواهیم مطمئن شویم با آپدیت منظم عملکرد سیستم عامل بهبود پیدا می کند. بدون این قابلیت اگر کاربر فضای کافی روی سیستم نداشته باشد بیشتر سناریوهای ویندوز و برنامه ها غیر قابل اعتماد خواهد بود. ویندوز و برنامه ها اگر شما فضای کافی نداشته باشید ممکن است به خوبی کار نکند. با فضای ذخیره سازی رزرو شده، آپدیت ها، برنامه ها، فایل های موقت و کش ها می توانند  همانطور که انتظار می رود کار کنند.

اما اگر شما به فضای بیشتری نیاز دارید می توانید  قابلیت فضای ذخیره سازی رزرو شده را غیر فعال کنید. بیشتر رایانه های ویندوز 10 در دنیای واقعی این قابلیت را غیر فعال کرده اند و کارکرد خوبی هم دارند.

چگونه فضای ذخیره سازی رزرو شده را غیر فعال کنیم؟

قبل  از اینکه به سراغ مراحل موجود برویم باید بدانید که تغییرات شما فورا اعمال نمی شود.  خوب حالا که همه چیز را می دانید می توانید به کمک Registry Editor این قابلیت را غیر فعال کنیم.

هشدار: رجیستری ادیتور Registry Editor یک ابزار قدرتمند محسوب می شود و استفاده نادرست از آن می تواند باعث به هم ریختن سیستم شود و  حتی آن را از کار بیندازد. مواردی که قرار است در این مقاله با هم مرور کنیم بسیار ساده اند و  اگر به دستورالعمل ها پایبند باشید مشکلی برایتان پیش نمی آید. اگر قبلا با این ابزار کار نکرده اید بهتر است کمی با آن آشنا شوید.  قبل از هر گونه تغییری، از رجیستری خود بک آپ بگیرید. بکاپ گرفتن از رجیستری قبل از شخصی سازی ویندوز

رجیستری ادیتور ویندوز 10
رجیستری ادیتور ویندوز 10

عبارت regedit را در نوار سرچ ویندوز تایپ کنید. با اینکار پنجره Registry Editor برایتان باز می شود. اینتر را بزنید تا وارد Registry Editor شوید و سپس اجازه تغییرات را بدهید. در Registry Editor از سایدبار سمت چپ برای بررسی کلیدهای زیر استفاده کنید. شما می توانید این کلید را در نوار آدرس Registry Editor کپی کنید.

ببینید  همگام سازی گوشی با کامپیوتری که با ویندوز 10 کار می کند

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\ReserveManager

بعد از اینکه این بخش را پیدا کردید باید عبارت ShippedWithReserves را بیابید و بر روی آن دابل کلیک کنید.

تغییر در رجیستری ویندوز 10
تغییر در رجیستری ویندوز 10

عدد زیر Value Data را از یک به صفر تغییر دهید و بر روی اوکی کلیک کنید. خوب کار شما تمام شده است. Registry Editor را ببندید و رایانه را ریبوت کنید. حالا تغییرات شما اعمال شده است اما باید چند هفته صبر کنید تا ویندوز فضای ذخیره سازی رزرو شده را  پاک کند. ترفند های رجیستری ویندوز 10 برای داشتن ویندوزی متفاوت

ویژگی فضای رزرو شده در ویندوز 10
ویژگی فضای رزرو شده در ویندوز 10

بسته زیر را که با یک کلیک کار می کند دانلود کنید:

اگر دوست ندارید با Registry Editor کار کنید می توانید از بسته زیر استفاده کنید. این بسته را دانلود کنید و از حالت زیپ در آورید:

Disable Reserved StorageRegistry Hack

داخل این فایل ، فایل REG را خواهید دید که فضای ذخیره سازی رزرو شده را غیر فعال می کند. بعد از اینکه فایل را اکسترکت کردید بر روی فایل دابل کلیک کنید . این فایل مقدار ShippedWithReserves را به صفر تغییر می دهد و همانند بخشی است که به صورت دستی این تغییرات را انجام دادیم.  شما می توانید با برگرداندن مقدار این بخش به یک، دوباره فضای ذخیره سازی رزرو شده را فعال کنید.

منبع howtogeek

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.