بررسی 7 اشتباه رایج در هنگام ضبط ویدیویی از صفحه نمایش کامپیوتر

0

هنگام ضبط فیلم از صفحه دسکتاپ رایانه، مسلما می خواهید کارتان به خوبی پیش رفته و برای اتمام آن، یک روز کامل را سپری نکنید. مهم نیست مشغول ضبط برای چه هدفی هستید. چه برای هدف آموزشی باشد یا حتی برای یک ارائه کاری یا درسی. در اینجا 7 اشتباه که هنگام ضبط صفحه کامپیوتر تان باید از آنها اجتناب کنید بیان شده است.

اشتباهات رایج در هنگام ضبط فیلم
اشتباهات رایج در هنگام ضبط فیلم

اشتباه اول: برنامه های زیادی در حال اجراست

چطور می توانید بینندگان ویدیوی خود را در حالی که ده ها پنجره ویندوز باز است راهنمایی کرده و منظور خود را به آن ها برسانید؟ بی نظمی در صفحه رایانه تان گیج کننده است و هیچ چیز بدتر از این نیست که به واسطه برنامه های غیر ضروری که در حال اجرا هستند، برای آنچه می خواهید در فیلم تان نشان دهید دچار مشکل یا اشتباه شوید. راه بهتر این است که قبل از هر کاری صفحه desktop را مرتب کرده و فقط برنامه هایی که می خواهید طی ضبط فیلم تان از آنها استفاده کنید را اجرا نمایید. ضبط ویدیو با پاورپوینت از صفحه دسکتاپ کامپیوتر

اشتباه دوم: فراموش کردید که میکروفن تان را روشن کنید

برای همه ما گاهی اتفاق می افتد که بعد از تمام شدن ارائه و ضبط، تازه متوجه می شویم که در تمام این مدت، میکروفون رایانه خاموش بوده یا اگر هم روشن بوده صدای آن به اندازه لازم بالا یا واضح نیست. چیزی که بسیار ناامید کننده خواهد بود. آشنایی با میکروفن بلو یتی Blue Yeti برای ضبط فیلم آموزشی و پادکست

بهترین راه این است که قبل از شروع ضبط، سطح صدا را بررسی کنید. برای آزمایش یک داستان کوتاه 30 ثانیه ای را ضبط کرده و سپس آن را مرور کنید تا مشخص شود که میکروفن روشن است (شما از میکروفون داخلی رایانه استفاده می کنید یا از یک میکروفون خارجی؟) و اینکه وضوح صدای ضبط شده نیز مناسب است. آموزش تنظیمات میکروفن در ویندوز برای کاهش نویز در هنگام ضبط پادکست و فیلم آموزشی

روشن کردن میکروفون
روشن کردن میکروفون

اشتباه سوم: اشتباه در هنگام استفاده از رمز عبور

نمایش جریان کار روی صفحه لپ تاپ شامل ورود به سیستم هم است که گاها برای تکمیل آن،  نیاز به وارد کردن رمز عبور هم دارید که این مسئله، می تواند ایجاد مشکل کند. این امر ممکن است برای نام های کاربری و سایر اطلاعات مهم و خصوصی هم رخ دهد. شما نباید رمز عبور خود را به این راحتی در معرض دید دیگران قرار دهید.

ببینید  آموزش کار با پاورپوینت برای ضبط و افزودن به اسلایدها

بهترین راه این است که همه رمزهای عبور لازم را قبل از شروع ضبط وارد کرده باشید. همچنین باید آدرس اینترنتی صفحه لاگین سایت هایی که به آن ها نیاز دارید را هم در اختیار داشته باشید. گاهی بهتر است بخش تایپ کردن در هنگام وارد نمودن رمز عبور را از فیلم خود حذف کنید. شما به راحتی قادر به انجام این کار خواهید بود. تنها کافیست که پس از تمام شدن کار، یک wipe transition را در بخش مورد نظر قرار دهید. بدین ترتیب، فقط چند کلمه اولی که وارد می کنید دیده می شود و سپس به انتهای بخش وارد کردن پسوردها، یعنی فشردن دکمه Login می پرد. بدین ترتیب، هم مخاطبانتان متوجه روند کار می شوند و هم شما امنیت اطلاعات خود را حفظ نموده اید.

اشتباه چهارم: فراموش کرده اید که کس دیگری هم در خانه است

ممکن است این فرد فرزندتان یا همسرتان یا حتی یک حیوان خانگی باشد، اما طبق قانون مورفی همیشه در زمان نامناسب و در طول ضبط فیلم ایجاد مزاحمت و سر و صدا خواهد کرد. این صداهای پس زمینه شامل جیغ، خنده، عطسه، گریه یا هرچیز دیگری که باشد، حواس شما را در هنگام ضبط ویدیو پرت خواهد کرد و درست کردن آن هم بعد از تمام شدن کار،  بسیار مشکل است. این امر شامل صدای محیط مانند حرف های درون راهرو، پرینترها، زنگ تلفن و همچنین صداهایی که از بیرون ساختمان می آیند مانند صدای ماشین، موتور سیکلت، پرندگان و حتی ماشین چمن زنی هم می شود.

بهترین راه این است که کار ضبط فیلم را در اتاقی آرام با پنجره ای بسته انجام دهید. با گذاشتن علامتی پشت در به دیگران نشان دهید که در حال انجام کار هستید تا از مزاحمت های بیجا و بی موقع آن ها جلوگیری کرده باشید.

ضبط در اتاقی آرام
ضبط در اتاقی آرام

اشتباه پنجم: هر 2 دقیقه یک بار صدای اعلان از رایانه تان شنیده می شود

اعلان هاییکه شما را متوجه پیام یا وضعیتی خاص می کنند بسیار عالی و کارآمد هستند، به جز زمانی که وسط ضبط فیلم هستید. شنیدن صدای دریافت ایمیل در هر چند دقیقه، می تواند ایجاد مزاحمت کرده و جذابیت ویدئوی شما را هم از بین ببرد. وجود برنامه های بیشتری که دارای قابلیت اعلان هستند می تواند این مشکل را بغرنج تر کرده و صداهای ناخواسته حین ضبط فیلم را بیشتر کند.

ببینید  نحوه ضبط فیلم با گیرنده دیجیتال از تلویزیون با فلش

بهترین راه این است که تمام اعلان ها (مربوط به ایمیل یا هر برنامه دیگری) را خاموش کرده و اگر نیاز به ضبط صدا از رایانه تان ندارید، صدای سیستم را قطع کنید.

اشتباه ششم: سریع پیش می روید

شاید دلیل آن عصبی بودن تان باشد یا چون جریان کار را به خوبی می شناسید خیلی سریع آن را انجام می دهید. بخصوص وقتی جزئیات یک فرآیند دیجیتال را روی صفحه نمایش به بینندگان نشان می دهید، با سریع کلیک کردن روی دکمه ها و گذشتن از مراحل، ممکن است آنها را گیج کنید.

بهترین راه این است که توضیحاتتان را آرام تر بیان کنید. چیزی که برای شما ممکن است آهسته به نظر برسد، می تواند برای بینندگانتان سرعت مناسبی برای ارائه توضیحات باشد. این امر مربوط به کار با موس و کلیک کردن هم است. یک دکمه مشخص را انتخاب و روی آن کلیک کنید. برای وضوح بیشتر حرکاتتان می توانید از یک نرم افزار ضبط کننده صفحه نمایش که دارای نشانگر رنگی یا دارای حرکات انیمشنی است هم استفاده کنید (مانند تصویر زیر).

استفاده از نشانگر مخصوص
استفاده از نشانگر مخصوص

اشتباه هفتم: تمرین نکردن قبل از شروع کار

ممکن است کاری که قصد ضبط آن را دارید پیش از این انجام داده باشید اما حالا و در هنگام ضبط فیلم و وقتی که می خواهید آن را گام به گام توضیح دهید، هیچ کلمه ای برای توضیح فرایند کار به ذهنتان نرسد. این می تواند باعث گیج شدن شما شود.

بهترین راه این است که از قبل نوشته ای پیش رویتان داشته باشید. این کار آن طور که به نظر می رسد سخت نیست. حتی داشتن یک طرح کلی هم کمک کننده خواهد بود. ممکن است تعجب کنید که چگونه یک تمرین سریع پیش از شروع کار، می تواند حتی استراتژی شما را برای ارائه مطالب تغییر دهد. 5 تا از بهترین برنامه ضبط از صفحه نمایش گوشی اندروید

البته امکان بروز اشتباهات دیگری هم هنگام ضبط فیلم با کامپیوتر وجود دارد (مانند تمام شدن شارژ باتری حین ضبط). اما در این مطلب سعی شد اشتباهات رایج در هنگام این کار پوشش داده شود. زمانی که این مسائل را در نظر گرفته و از آن ها جلوگیری کنید، با کمترین تکرار می توانید فیلم تان را ضبط کرده و از روند کلی ساخت آن رضایت خاطر داشته باشید.

منبع techsmith

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.