خرید گوشی با باتری قابل تعویض یا گوشی با باتری غیر قابل تعویض…کدام بهتر است؟

0

وقتی وارد بازار گوشی های همراه می شوید و می خواهید یک گوشی جدید هوشمند بخرید معمولا دنبال گوشی ایی با پردازنده سریع و دوربین قوی و سخت افزاری مناسب هستید تا سالها برای شما کار کند. اما کمتر کسی در چنین موقعیتی انتخاب باتری برایش اهمیت دارد. البته شاید به ظرفیت باتری نیز اهمیت داده شود منتهی کسی از قابل تعویض و غیر قابل تعویض بودن باتری سوال نمی کند ، به هر حال بعضی گوشی ها با باتری های غیر فابل تعویض و بعضی دیگر با باتری قابل تعویض ارائه می شود.حالا در این بخش می خواهیم بررسی کنیم ببینیم که آیا گوشی با باتری غیر قابل تعویض بخریم یا با باتری قابل تعویض؟ و اینکه آیا چیزی هست که در انتخاب ما بتواند تاثیر داشته باشد؟

خرید گوشی با باتری قابل تعویض یا گوشی با باتری غیر قابل تعویض…کدام بهتر است؟

خرید گوشی با باتری قابل تعویض یا گوشی با باتری غیر قابل تعویض...کدام بهتر است؟
خرید گوشی با باتری قابل تعویض یا گوشی با باتری غیر قابل تعویض…کدام بهتر است؟

باتری قابل تعویض و غیر قابل تعویض یعنی چه؟

تفاوت بین باتری قابل تعویض و غیر قابل تعویض در این است که به هر حال باتری های قابل تعویض موقعه بروز مشکل ، به سادگی جدا می شوند و کافی است درب پشت گوشی را باز کنید ، در حالیکه باتری غیر قابل تعویض به عنوان یک جزئی از قطعات داخلی گوشی به شمار می رود یعنی خیلی سخت و یا اصلا بر کاربر محال است که بتواند باتری را بدون هیچ مشکل و آسیب دیدگی سایر بخشها جدا کند.

ببینید »»» آموزش افزایش کارایی باتری گوشی اندروید با نرم افزار Greenify

اما به این معنا نیست که امکان نداشته باشد که جدا کرد ، به این نوع باتری ها ، باتری غیر قابل تعویض گفته می شود البته با ابزارهای مخصوصی که دست هر کاربری نیست ، می توان این نوع باتری ها را جدا کرد. به طوری که قطعات گوشی به طور کامل باید جدا شود و صفحه نمایش به روش خاصی جدا شود و … بنابراین اگر سر رشته ایی در این زمینه نداشته باشید ، کار سختی خواهد بود و اگر مشکلی مربوط به این باتری پیش بیاید نمی توانید خودتان برطرف کنید.

به همین دلیل در برگه های ضمانت گوشی در جعبه گوشی متنی نوشته شده به این مضمون که اگر می خواهید باتری را تعویض کنید باید به مراکز مطمئن تعمیرات موبایل مراجعه نمایید. بنابراین چه چیزی باعث می شود که شرکت ها علی رغم دشوارهایی که باتری های غیر قابل تعویض به همراه دارند ، باز از این نوع باتری در تولیدات خود استفاده کنند؟

ویژگی باتری های غیر قابل تعویض Non-Removable

خرید گوشی با باتری قابل تعویض یا گوشی با باتری غیر قابل تعویض...کدام بهتر است؟
گوشی با باتری غیر قال تعویض

شاید تنها ویژگی در باتری های غیر قابل تعویض این باشد که به شرکت های سازنده کمک می کند تا تولیداتی با طراحی ها و جذابیت بیشتری با حداقل وزن و بسیار باریک تر از گوشی های با باتری های قابل تعویض ، ارائه کنند. چون گوشی های با قابلیت جدا شدن باتری به یک پنل پشتی یا به عبارتی صفحه پشت نیاز دارند که شرکت را مجبور می کند تا در ساخت گوشی از مواد پلاستیکی که به شکل و شمایل و در کل طراحی گوشی تاثیر منفی خواهد داشت ، استفاده کنند و قطعا روی ظاهر خارجی گوشی بی تاثیر نیست.

ببینید  آموزش افزایش کارایی باتری گوشی اندروید با نرم افزار Greenify

ببینید »»» تنظیمات باتری گوشی هواوی با رابط کاربری EMUI 5

در حالیکه گوشی های دیگری که دارای باتری غیرقابل تعویض می باشند نیازی به این پنل پشتی ندارند لذا این امکان فراهم می شود که بتوانند از مواد با کیفیت در طراحی و ساختار گوشی استفاده کنند به همین خاطر است که این روزها شاهد گوشی های ساخته شده با فلز و شیشه های مقاوم … هستید. از طرفی موجب باریک و سبک شدن گوشی ها خواهد شد چون باتری های ادغام شده ضخامت کمتری در مقایسه با باتری های قابل تعویض دارند. همچنین باتری های غیر قابل تعویض معمولا از آسیب و مشکلات شایع که ممکن است از روی غفلت کاربر صورت گیرد به دور هستند مثلا به خاطر عدم وجود درزها ، گرد و غبار نمی تواند وارد شده و خیلی زود باعث تراکم آنها در داخل گوشی شود چون به هر حال ممکن است کسب و کار این کاربر طوری باشد که زیاد با گرد و غبار سروکار داشته باشد.

از طرفی وقتی باتری امکان جدا شدن از گوشی را نداشته باشد ، دزد گوشی نمی تواند آن را جدا کرده و مانع ردیابی شود لذا کار امنیتی و ردیابی را برای سارق تا حدودی سخت خواهد کرد.

خرید گوشی با باتری قابل تعویض یا گوشی با باتری غیر قابل تعویض...کدام بهتر است؟
باتری غیر قابل تعویض بخریم

یکی از چیزهایی که برخی از کاربران هنگام مقایسه بین گوشی ها در اینترنت ملاحظه می کنند این است که همیشه باتری های غیر قابل تعویض ظرفیت بالاتری در مقابل باتری های قابل تعویض دارند ، گوشی شیائومی Mi Max 2 را به عنوان مثال در نظر بگیرید ، باتری آن غیر قابل تعویض بوده با ظرفیت 5300 میلی آمپر که واقعا ظرفیت بالایی است و همانطور که می دانید باتری های باظرفیت بالا کارایی استفاده در طولانی مدت را دارند یعنی خیلی راحت می توانید بدون شارژ در زمان بیشتری از آنها استفاده کنید.

معایب باتری های غیر قابل تعویض Non-Removable

خرید گوشی با باتری قابل تعویض یا گوشی با باتری غیر قابل تعویض...کدام بهتر است؟
گوشی با باتری غیر قابل تعویض خوب است

بزرگترین مشکلی که در باتری های غیر قابل تعویض شاهد آن هستید این است که آنها غیر قابل جدا شدن هستند !! اگر مشکلی مربوط به باتری رخ دهد مانند وقتی که گوشی شارژ و انرژی ذخیره شده در خود را از دست بدهد ، افتادن گوشی در آب که باعث آسیب دیدگی باتری شود ، افزایش دمای بیش از حد و … نمی توان به سادگی برطرف کرد. اینها در واقع عواملی هستند که فقط باتری را تهدید نمی کنند بلکه به طور کلی گوشی موبایل در تهدید خواهد بود و امکان حل مشکل نیز وجود ندارد جز اینکه سراغ افراد و تعمیرکار خبره بروید و یا به مراکز تعمیرات مخصوص خود شرکت یا همان نمایندگی گوشی مراجعه نمایید تا اگر نیاز باشد با هزینه بالا باتری تعویض شود.

ببینید »»» رفع مشکل داغ شدن و گرم شدن بیش از حد گوشی (نکات + نرم افزار)

از نظر نرم افزاری نیز مشکلاتی پیش می آید که در گوشی های با باتری قابل تعویض به راحتی می توان رفع کرد و آن از طریق بیرون آوردن باتری و جا زدن دوباره آن برطرف خواهد شد در حالیکه گوشی های با باتری های غیر قابل تعویض این امکان را ندارند یعنی برای یک هنگ کوچک نمی توان کل گوشی را باز کرد تا رفع شود و اصلا منطقی نیست. گرچه بعضی از شرکت ها برای چنین موقعیت هایی تدابیری اندیشیده اند که بتوان به طور اجباری گوشی را خاموش کرد مثلا در گوشی های سامسونگ اگر گوشی هنگ کند باید کلید پاور را با کلید کاهش صدا فشار داد. همانطور که ملاحظه کردید تمام عیب این باتری ها این است که امکان جدا شدن ندارند و عیب دیگری در این باتری ها وجود ندارد ( به استثناء گوشی Samsung Note 7)

ببینید  تنظیمات باتری گوشی هواوی با رابط کاربری EMUI 5

ویژگی های باتری قابل تعویض

خرید گوشی با باتری قابل تعویض یا گوشی با باتری غیر قابل تعویض...کدام بهتر است؟
گوشی با باتری قابل تعویض

ویژگی باتری های قابل تعویض هم این است که قابلیت جدا شدن دارند !! همین مورد ، فایده بسیاری می تواند داشته باشد ، مثلا وقتی مشکلی مربوط به باتری پیش بیاید یا بعد از یک مدت زمان طولانی عملکرد خوبی نداشته باشد می توانید با هزینه ایی جایگزین کرده و یک باتری نو و جدید بخرید بدون اینکه اصلا نیاز باشد گوشی را به تعمیرکار نشان دهید. همچنین وقتی گوشی در آب بیفتد خیلی سریع می توان باتری را جدا کرده تا آسیب نبیند و یا می توان یک باتری به عنوان زاپاس برای زمان لازم کنار داشت. البته در باتری هایی که جدا نمی شوند می توان از پاور بانک باتری استفاده کرد مثل پاور بانک شیائومی و سامسونگ … به نظرم بهترین ویژگی باتری های قابل تعویض همین است که موقعه هنگ کردن گوشی خیلی راحت با جدا کردن باتری می توان مشکل را رفع کرد.

معایب باتری های غیر قابل تعویض

خرید گوشی با باتری قابل تعویض یا گوشی با باتری غیر قابل تعویض...کدام بهتر است؟
معایب باتری های غیر قابل تعویض

وقتی با ویژگی های باتری های غیر قابل تعویض آشنا شدید حالا می توانید عیوب باتری های قابل تعویض را بفهمید. عیب گوشی های با باتری قابل تعویض همینی هست که در ویژگی های باتری های غیر قابل تعویض ذکر کردیم و آن اینکه در شکل و ظاهر گوشی تاثیر بدی دارند و باعث کلفت شدن گوشی خواهند شد چرا که به پنل پشتی پلاستیکی نیاز دارند که زیاد هم در معرض شکستی است. این نوع باتری ها در معرض تورم و بادکردن هستند و وقتی گوشی از ارتفاع رها شود به خاطر بادکردن باتری درب پشت سریع جدا خواهد شد و همچنین موقعه تعویض باتری اگر باتری قلابی بخرید موجب کاهش عملکرد قابل توجه گوشی خواهد شد.

فکر می کنم با این پست حالا دیگه راحت موقعه خرید گوشی همراه می توانید به راحتی تصمیم بگیرید که آیا گوشی با باتری قابل تعویض بخرید یا غیر قابل تعویض. اما به نظر ما اگر می خواهید گوشی ایی بخرید که برای مدت ها از آن استفاده کنید حتما گوشی ایی بخرید که قابلیت تعویض باتری را داشته باشد تا بتوانید باتری آن را موقعه مشکل دار شدن عوض کرده و دوباره از گوشی استفاده کنید. ولی اگر از اون دسته افرادی هستید که هر از گاهی گوشی عوض می کنند و دنبال طراحی و کیفیت های متمایز هستند پس گوشی های با باتری غیر قابل تعویض بهترین گزینه برای شما خواهد بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.