آنچه که باید از حالت USB Debugging در گوشی های اندرویدی بدانیم

0

اندروید یک سیستم عامل متن باز بوده که به توسعه دهندگان اجازه می دهد بتوانند ویرایشات و تغییراتی روی این سیستم عامل بدهند حالا چه تغییرات پیشرفته باشد یا در حد جزئی ، و در مقابل گزینه های زیادی در لیست گزینه های دولوپر در گوشی مخفی هستند و مختص توسعه دهندگان می باشند که یکی از این گزینه ها ، USB Debugging یعنی اشکال زدایی یو اس بی ، می باشد. در ادامه با ترفند سیتی همراه باشید تا با USB Debugging بیشتر آشنا شوید.

آنچه که باید از حالت USB Debugging در گوشی های اندرویدی بدانیم

آنچه که باید از حالت USB Debugging در گوشی های اندرویدی بدانیم
آنچه که باید از حالت USB Debugging در گوشی های اندرویدی بدانیم

USB Debugging چیست؟

به طور خلاصه ، حالت USB Debugging به دستگاه اندرویدی اجازه می دهد با کامپیوتر ، جهت اجراء برنامه Android SDK برای استفاده از عملیات پیشرفته توسعه گرانه ، ارتباط برقرار کند.( در حقیقت بیشتر مورد استفاده توسعه دهندگان برای برنامه نویسی قرار میگیرد)

و طبعا هنگام توسعه برنامه های اندروید ، چاره ایی جز نصب مجموعه ایی از ابزارهای برنامه نویسی اندروید Android SDK روی کامپیوتر ، نیست. بسته Android SDK مجموعه ایی از ابزارهایی است که برای هر دولوپری حیاتی می باشد مانند اشکال زدایی برای حل مشکل کد نمونه ، و Libraries ها یکی دیگر از مولفه های مهم SDK می باشند. از طرفی به توسعه دهنده اجازه انجام توابع مشترک بدون نیاز به ری کد کردن را می دهد به عنوان مثال اندروید دارای یک تابع چاپ داخلی است، لذا هنگام کد نویسی یک برنامه ، نیاز به ارائه روش جدیدی برای چاپ نیست بلکه توسعه دهنده به سادگی می تواند اسلوب و روش ادغام شده در Libraries را فرا بخواند.

شما به عنوان یک کاربر می توانید کار زیادی با دستگاه اندرویدی خود انجام دهید اما یک دولوپر به گزینه های بیشتری نیاز دارد مخصوصا هنگام جمع آوری دقیق گزارش های خطاها ، تا اینکه راحت تر بتواند فایل ها را انتقال دهد لذا برای این منظور فعال کردن گزینه ی اشکال زدایی USB در اندروید اجازه اتصال به کامپیوتر را فراهم می کند تا توسعه دهند بتواند از ابزارهایی مانند Android Studio و Android SDK به راحتی برای کار خود استفاده نماید.

ببینید  ویدئو پروژکتور لیزری چیست و تفاوت آن با دیگر پروژکتورها در چه چیزی است؟

بنابراین فعال کردن USB Debugging اجازه ارتباط بین اندروید و کامپیوتر را برای دولوپر فراهم می کند تا بتواند از این ابزارها استفاده کند.

USB Debugging چه استفاده ایی دارد؟

آنچه که باید از حالت USB Debugging در گوشی های اندرویدی بدانیم
USB Debugging چه استفاده ایی دارد؟

بدون USB Debugging امکان ارسال دستورات پیشرفته به گوشی از طریق کابل USB امکان نخواهد داشت ، و عمده ترین دلیل فعال کردن گزینه ی اشکال زدایی USB ، خود توسعه دهندگان می باشند چون می خواهند برنامه هایشان را انتقال داده و مورد تجربه و تست قرار دهند.

در نتیجه هر زمان که ساختار جدیدی از یک برنامه را در Android Studio ایجاد می کنند و قصد تست آن را داشته باشند ، می توانند با چند کلیک ساده به دستگاه متصل شوند ، و بعد از فرایند ساخت ، آن را سریع اجراء کنند که طبعا این روش از دانلود فایل APK و نصب آن به صورت دستی ، سریعتر خواهد بود.

غیر از دولوپرها ، هر کاربر معمولی دیگر ، USB Debugging را با هدف “روت کردن” فعال می کند که البته نسبت به دستگاه ها متفاوت هستند منتهی بیشتر روش ها شامل بعضی از برنامه هایی می شوند که در دسکتاپ قابلیت اجراء دارند و به مجرد فعال کردن اشکال زدایی و ارتباط گوشی ، می توان از ابزار روت برای ارسال دستورالعمل های روت به گوشی بدون لمس کردن استفاده کرد یا حتی می توان یک ROM اختصاصی نصب نمود ، که همچنین این مورد نیز شامل این استفاده ها می شود.

همچنین ببینید:

برنامه ADB چیست و دستورات مهم آن کدام است؟

هنگام استفاده از دستورات ADB که مخفف Android Debug Bridge است ، نیاز به فعال کردن USB Debugging می باشد ، که در واقع به شما اجازه می دهد فایل های APK موجود در کامپیوتر را روی دستگاه اندرویدی نصب کنید علاوه بر پس و پیش کردن فایل ها و مشاهده گزارش های دستگاه برای اشکال زدایی و رفع ارورها. از این ها مهمتر ، کمک گرفتن از این دستورات هنگام عمل نکردن گوشی به طور طبیعی است. دلیل دیگری که باعث می شد از USB Debugging استفاده کنند ، اسکرین شات گرفتن از صفحه نمایش گوشی بود که این روزها با فشردن همزمان کلید پاور و ولوم صدا می توان به راحتی اسکرین شات تهیه کرد.

ببینید  مقایسه بین اندروید و آی او اس با 6 ویژگی اندروید که حتی در iOS 12 نیست

چگونه USB Debugging را فعال کنیم؟

آنچه که باید از حالت USB Debugging در گوشی های اندرویدی بدانیم
چگونه USB Debugging را فعال کنیم؟

در دستگاه های جدید اندروید این گزینه در ضمن منوی گزینه های توسعه دهنده Developer Options وجود دارد که البته به طور پیشفرض مخفی است که برای ظاهر سازی آن باید به تنظیمات Settings رفته و در بخش پایین About phone را انتخاب کنید ، در این صفحه گزینه Build number را پیدا کرده و چند مرتبه (تقریبا 7 بار) پشت سر هم روی آن بزنید ، اعلانی را مشاهده خواهید کرد که می گوید اکنون شما یک توسعه دهنده developer هستید.

بار دیگر به تنظیمات Settings رفته و روی همان گزینه ی About phone بروید ، حالا ورودی جدید و گزینه های توسعه دهنده Developer options را می بینید ، روی گزینه توسعه دهنده زده و به دنبال گزینه USB debugging بگردید آن را فعال کنید و هشدار اندروید را نیز تایید نمایید.

الان گوشی خود را با کابل USB به کامپیوتر متصل کنید ، بعد از آن درخواستی در گوشی خود خواهید دید که از شما می خواهد اگر تمایلی به اختصاص دادن USB debugging به این کامپیوتر دارید ، مشخص نمایید ، که در حقیقت یک ویژگی امنیتی است تا گوشی و دستگاه اندرویدی شما در برابر هر حمله ایی محافظت شود.

آیا USB debugging امن است؟

از نظر تئوری اگر بررسی کنیم ، فعال کردن USB debugging ممکن است سبب بعضی از مشکلات شود مثلا احتمال دارد اطلاعات از دستگاه به سرقت رود یا برنامه های مخرب و بدافزارها به دستگاه منتقل شوند ، و طبیعتا این هنگامی اتفاق می افتد که گوشی به کامپیوتر غیر مطمئنی متصل شود.

نکته:

توصیه می شود ؛ هر وقت به فعال بودن آن نیاز نداشتید حتما آن را غیر فعال کنید تا امنیت گوشی حفظ شود چرا که با فعال بودن آن اگر گوشی شما مفقود شود و دست کسی بیفتد که اطلاعاتی از این امور داشته باشد می تواند بدون دانستن پین ، دستورات را از ADB صادر کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.