تفاوت BIOS با UEFI در چیست؟

0

بایوس BIOS نزد همه شناخته شده است و یکی از بارزترین تنظیمات معروف آن این است که بوت سیستم را معین می کنیم تا بتوانیم ویندوز را روی هارد مستقیما نصب کنیم و اغلب کاربران کامپیوتر با آن کار نمیکنند چون رابط کاربری شیکی ندارد و اگر یک کاربر معمولی باشید از تظیمات و تغییرات آن چیزی متوجه نخواهید شد. و از آنجایی که بایوس منقضی شده ، سیستم جدیدی به نام UEFI ظاهر شد که پیشرفته تر از بایوس می باشد اما تا به الان خیلی کند منتشر شده است ، این سیستم جدید به خاطر پشتیبانی از تکنولوژی های جدید بسیاری از گزینه ها را حل می کند. حالا در این بخش می خواهم در رابطه با بایوس و UEFI بنویسم تا بیشتر با آنها آشنا شویم.

تفاوت BIOS با UEFI در چیست؟

تفاوت BIOS با UEFI در چیست؟
تفاوت BIOS با UEFI در چیست؟

BIOS مخفف Basic Input/Output System است که عبارت است از حافظه یا برنامه ایی که بین قطعات کامپیوتر و سیستم عامل ارتباط برقرار می کند به طوری که از آغاز روشن شدن کامپیوتر جهت تشخیص قطعات و خواندن آنها ، عمل می کند و چون ذخیره سازی در حافظه مادربرد صورت میگیرد لذا ورود به بایوس حتی بدون وجود سیستم عامل روی سیستم نیز امکان دارد.

تفاوت BIOS با UEFI در چیست؟

اما UEFI مخفف Unified Extensible Firmware Interface است که بر پایه ی تکنولوژی توسعه یافته از طرف شرکت اینتل بوده و به عنوان نسخه پیشرفته بایوس محسوب می شود چرا که قدرت بیشتری در پردازش داده ها داشته و همچنین امنیت آن نسبت به بایوس بیشتر است. یکی از برجسته ترین تفاوت های بین UEFI و بایوس این است که UEFI امکان تعامل با هارد دیسک هایی با حجم بیش از 2.2 ترابایت برای تقسیم و پارتیشن بندی به بیشتر از 4 درایو را دارد چیزی که در بایوس امکان ندارد چون بایوس با MBR یا Master Boot System کار می کند. اما UEFI تا 8 زتابایت برای تقسیم 128 درایو پشتیبانی می کند چون با GPT یا GUID Partition Table کار می کند.

ببینید  مشکل نشناختن رم در ویندوز 64 بیتی و راه حل آن

همچنین ببینید:

فرق بین دو فرمت GPT با MBR در چیست؟

کما اینکه سرعت بوت UEFI نسبت به بوت سیستم از بایوس مخصوصا در حالتی که حجم هارد زیاد باشد ، بیشتر است البته شاید زیاد احساس نشود

آیا سیستم شما UEFI پشتیبانی می کند؟

برای اینکه بتوانیم بفهمیم که آیا سیستم ما هم از UEFI پشتیبانی می کند یا خیر Run را با کلید ویندوز + R اجراء می کنیم سپس msinfo32 را نوشته و اوکی کرده تا به System info وارد شویم و BIOS Mode را نگاه میکنیم که یا Legacy است یا UEFI.

تفاوت BIOS با UEFI در چیست؟
روشی برای فهمیدن اینکه سیستم ما BIOS را یا UEFI را پشتیبانی می کند

همچنین می توانید به مسیر C:\Windows\Panther رفته سپس فایل setupact.log را اجراء کرده و روی Ctrl + F فشار دهید تا فیلد جستجو داخل فایل فعال شود سپس به دنبال Detected boot environment بگردید که در مقابلش یا BIOS را می بینید یا UEFI را.

با گذشت زمان UEFI جای بایوس را در تمام دستگاه ها می گیرد چون به هر حال بهتر است. دسترسی به تنظیمات بایوس و ذخیره آن کمی دشوار و پیچیده است و طراحی آن خیلی ابتدائی است اما UEFI پیشرفته تر و به همراه پشتیبانی از خصوصیات و تنظیمات بیشتری می باشد.

[news_box style=”2″ display=”tag” title=”اطلاعات عمومی” tag=”1729″ orderby=”random” show_more=”on” header_background=”#98bf4c” header_text_color=”#ffffff” hide_dots=”yes”]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.