نحوه مخفی کردن درایو کامپیوتر با خط فرمان CMD
بعدا میخوانم
نحوه مخفی کردن درایو کامپیوتر با خط فرمان CMD

3
دقیـقه
مطالعه

نحوه مخفی کردن درایو کامپیوتر با خط فرمان CMD

12 آبان 1396 1 دیدگاه 15 بازدید حمید رضا

همه می دانیم که کاربران سیستم عامل ویندوز می توانند فایلها را بدون برنامه ایی مخفی کنند که برای مخفی کردن اطلاعات شخصی ، عکس و ویدیوها مناسب است تا در واقع مورد نفوذ قرار نگیرند اما پنهان کردن پوشه ها و فایلها کار تازه ایی نیست و خیلی از افراد هم با این ترفند آشنا هستند و می دانند چگونه آنها را ظاهر سازند حالا یا با برنامه های بیرون از سیستم عامل و یا با خود تنظیمات فایلها در ویندوز.

همچنین ببینید:

آموزش رمزگذاری روی فلش مموری و درایوها

نحوه مخفی کردن درایو کامپیوتر با خط فرمان CMD

نحوه مخفی کردن درایو کامپیوتر با خط فرمان CMD

مخفی کردن درایو کامپیوتر

پس از شما دعوت می کنم تا در ادامه با ما باشید و روش مخفی کردن درایو را از روی هارد دیسک کامپیوتر به طور کامل بیاموزید و به این صورت اطلاعات شخصی خود را حفظ نمایید و از طرفی می توانید پارتیشن بندی هارد را دوباره انجام دهید و یک پارتیشن را مخصوص تمام فایلهای مهم قرار دهید و آن را مخفی کرده تا دسترسی به آن سخت باشد ما این کار را با خط فرمان CMD در ویندوز انجام می دهیم.

برای مخفی کردن درایو ویندوز با استفاده از خط فرمان CMD این کارهایی که در ادامه گفته می شود را باید انجام دهید. به عکس بالا نگاه کنید میبینید که سه درایو دارم که می خواهم درایو My Data را مخفی کنم.

نحوه مخفی کردن درایو کامپیوتر با خط فرمان CMD

باز کرد CMD با Run as administrator

در ابتداء کار ، پنجره دستورات CMD را باز کنید ، برای باز کردن این صفحه دو جور می توانید اقدام کنید یکی اینکه روی منوی استارت از نوار وظیفه راست کلیک کرده و گزینه command prompt admin را انتخاب کنید و یا منوی استارت را باز کرده و All apps را زده و روی Windows System کلیک کنید سپس روی ابزار Command Prompt کلیک راست نموده و ماوس را روی More برده و گزینه Run as administrator را بزنید حالا Yes کرده تا پنجره خط فرمان نمایش داده شود.

ببینید  4 ترفند کاربردی کار با نرم افزار درایور بوستر Driver Booster
نحوه مخفی کردن درایو کامپیوتر با خط فرمان CMD

وارد کردن دستورات در CMD

حالا در پنجره CMD عبارت “Diskpart” را وارد کرده و سپس Enter را بزنید و بعد از آن دستور “list volume” را بنویسید که برای نمایش تمام درایوهای موجود روی هارد دیسک می باشد حالا باید عدد درایوی که قصد مخفی کردنش را داریم را بدانیم مثلا من می خواهم داریو (My Data) را مخفی کنم که عدد مخصوص آن می شود ۳ در نتیجه دستور “select volume 3” را پشت سرش وارد می کنم و اینتر را می زنم.

به مرحله آخر مخفی کردن درایو می رسیم اما قبل از پنهان کردن درایو حرف مخصوص به آن را به یاد داشته باشید همان حرفی که در مقابل درایو نوشته شده است مثلا درایوی که من قصد دارم مخفی کنم My Data است که حرف E در مقابلش نمایش داده می شود پس دستور “remove letter E” را وارد می کنم و Enter را می زنم.

نحوه مخفی کردن درایو کامپیوتر با خط فرمان CMD

مخفی شدن درایو کامپیوتر

همانطور که در تصویر بالا ملاحظه می کنید درایو (My Data) وجود ندارد یعنی مخفی کردم و در File Explorer ظاهر نمی شود اما زمانی که بخواهم مجددا برگردانم خیلی ساده می توان اقدام کرد البته در خود ویندوز مستقیما گزینه ایی برای این کار وجود ندارد اما می توان از CMD استفاده کرد ، لذا برای این کار مراحل زیر را انجام دهید.

نحوه مخفی کردن درایو کامپیوتر با خط فرمان CMD

نمایش درایو مخفی شده

برای بازیابی درایو پنهان شده همان مراحل و دستوراتی که بالا در خط فرمان CMD انجام دادیم تکرار می کینم به غیر از مرحله ی آخر یعنی به جای دستور “remove letter E” دستور “assign letter E” را می نویسیم و سپس Enter را می زنیم.

ببینید  4 ترفند ساده اما مهم برای گوشی های هوشمند

[news_box style=”2″ display=”tag” title=”ترفند” tag=”260″ orderby=”random” show_more=”on” header_background=”#98bf4c” header_text_color=”#ffffff” hide_dots=”yes”]

حمید رضا

حمید رضا صفری هستم مدیر و موسس وبسایت ترفند سیتی و همچنین یکی از اعضای تحریریه سایت ...

  • مطالب پیشنهادی از حمید رضا
  • مطالب پیشنهادی و مرتبط با این مقاله

ستاره 6369 مربع *6369#

با افزایش قیمت بنزین قرار بر این شده تا یارانه معیشتی به خانوارها پرداخت شود. همان طور که مکررا در …

3 آذر 1398 / حمید رضا
دیدگاه کاربران 1 دیدگاه دیدگاه
  • martin

    درود
    بعد از مخفی کردن درایو،آیا بعد از عوض کردن ویندوز درایو مخفی ست یا برمیگردد؟

    ارسال پاسخ سه شنبه 26 دی 1396


ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

تبلیغات متنی